Zrzavé vlasy

Frederick Sandys: Marie Magdalena (1859)

Zrzavá barva vlasů se vyskytuje zhruba u 1–2 % světové lidské populace. Je způsobena světlým typem melaninu feomelaninem.

Genetická determinace zbarvení vlasů

Za zbarvení vlasů je zodpovědný pigment melanin, který je produkován buňkami, tzv. melanocyty. Dle zbarvení je následně dělen na tmavý eumelanin a světlý feomelanin.[1][2] Zrzavá barva vlasů je způsobena vyšší koncentrací světlého pigmentu feomelaninu.[3] Tato vlastnost se předává prostřednictvím šestnáctého páru chromozomů, který produkuje receptor spřažený s G proteinem MC1R.[4] Jde o tzv. recesivní gen, který se nemusí projevit ani v případě, že tuto vlastnost mají oba rodiče. Rusovlasost se odborně nazývá rutilismus. Rutilismus totiž umožňuje efektivněji využít vitamín D, který pokožka vstřebává ze slunečního záření.

Genetický drift

S rezavým zbarvením vlasů se pojí také světlé zbarvení pleti, přítomnost pih a šedé nebo zelené oči. Luigi Cavalli-Sforza soudí, že tento znak se objevil před zhruba dvaceti tisíci lety v důsledku genetického driftu, kdy příslušníci druhu Homo sapiens sapiens[5] začali osidlovat oblasti s chladným podnebím a nedostatkem slunečního svitu.

Výskyt

Mapa světa podle převládající barvy vlasů původního obyvatelstva

Rezavé vlasy jsou rozšířeny především v severní a západní Evropě u keltských a germánských národů: v Irsku je má desetina obyvatel. Nápadně vysoký podíl rusovlasých osob v populaci vykazují i Udmurti, Kabylové nebo Tádžici.[6]

Rezavé vlasy mají také tarimské mumie, nalezené v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang. Rudé vlasy jsou rozšířeny rovněž mezi aškenázskými Židy. V Polynésii byla tato barva vlasů spojována s náčelnickou vrstvou, proto byly sochy moai na Velikonočním ostrově opatřeny parukami z načervenalého tufu, zvanými pukao. Rezavého odstínu vlasů je možno uměle dosáhnout barvením hennou.

Zajímavosti

  • Rovněž se jim v různých příbězích stereotypně připisuje vznětlivost a snížená sebekontrola. Zrzavé děti bývají ve škole častěji než jiné terčem šikany. Spermabanka Cryos International v roce 2011 oznámila, že nebude přijímat sperma rudovlasých mužů, protože o ně není zájem.[7]
  • Existuje výzkum, podle něhož mají zrzaví lidé kvůli zvýšené citlivosti na bolest vyšší spotřebu anestetik.[8]
  • Rusovlásky na svých obrazech s oblibou znázorňoval italský renesanční malíř Tizian, proto se této barvě vlasů říká také ticiánová.[9]
  • V nizozemském městě Breda se každoročně koná setkání lidí se zrzavými vlasy Roodharigendag.

Příklady rusovlasých lidí

Skutečné osobnosti

Fiktivní postavy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red hair na anglické Wikipedii.

  1. Blond, braun, rot – Wie die Haarfarbe entsteht. Welt.de. 2011-05-21. Dostupné online [cit. 2016-07-02]. 
  2. 1000 Fragen: Warum gibt es überhaupt rote Haare?. SPIEGEL.de [online]. [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. 
  3. Proč jsou zrzavé vlasy tolik žádané i mezi slavnými. Novinky.cz [online]. Borgis, 2014-05-02 [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. 
  4. Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu, 100+1, 19.6. 2016
  5. Schwarz, Rot, Blond – Biologie der Haarfarbe. [s.l.]: daserste.de Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-18. (německy)  Archivováno 18. 8. 2016 na Wayback Machine.
  6. Zrzavé vlasy: Dar, nebo prokletí?, EpochaPlus 29. 10. 2015
  7. Sperm bank can’t find takers for red-haired genes Sperm bank can’t find takers for red-haired genes, The Star, 20. 9. 2011
  8. Zrzaví lidé vnímají bolest intenzivněji, Medicína.cz, 7. 1. 2003
  9. Tizian, Český rozhlas 2. 1. 2004
  10. Maedhros - Tolkien Gateway. tolkiengateway.net [online]. [cit. 2017-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Weltkarte-Haarfarben.png
Autor: Ökologix, Licence: CC BY-SA 4.0
Verbreitung der Haarfarben in den menschlichen Populationen vor der europäischen Expansion