Ztraceni v Mnichově

Ztraceni v Mnichově
Původní názevZtraceni v Mnichově
Země původuČesko
Jazykčeština
Délka105 minut
Žánrkomedie / drama
Námět, scénář a režiePetr Zelenka
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMartin Myšička
Václav Kopta
Marek Taclík
Jana Plodková
ProdukceDavid Ondříček
KameraAlexander Šurkala
StřihVladimír Barák
ZvukMichal Holubec
Výroba a distribuce
Premiéra8. října 2015 MFF Londýn
10. října 2015 Fokus Fest Semily
22. října 2015 Česko
Produkční společnostLucky Man Films
DistribuceFalcon
Ztraceni v Mnichově na FPČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ztraceni v Mnichově je český film režiséra Petra Zelenky z roku 2015, který zobrazuje neúspěšné natáčení fiktivního filmu jako alegorii na mnichovskou krizi. Scénář filmu byl inspirován jednak esejí Mnichovský komplex historika Jana Tesaře,[1][2][3] jednak dokumentem Ztracen v La Mancha o neúspěšném natáčení filmu Terryho Gilliama.[4]

Režisér byl ovlivněn historikem docentem Petrem Kourou, který mu zapůjčil Tesařovu esej.[5]

Premiéru měl film na filmovém festivalu v Londýně, kde byl uveden v sekci Laugh.[6]

Děj

Převážná část stopáže filmu je zasazena do současnosti (rok 2014) a je koncipována jako fiktivní dokument o problematickém natáčení filmu Ztraceni v Mnichově, který tvoří první půlhodinu filmu a má popisovat příběh neúspěšného novináře Pavla a jeho přátelství se starým papouškem, který patřil Édouardu Daladierovi a stále opakuje některé věty z doby Mnichovské krize. Natáčení je však pronásledováno řadou komplikací, především se ukáže, že herec v hlavní roli (Martin Myšička) je alergický na mnichovské téma a skoro každý natáčecí den opuchne nebo se osype. S pomocí knihy Jana Tesaře pak společně s režisérem (Tomáš Bambušek) odhalí "pravdu" o podstatě mnichovského traumatu, které pronásleduje jeho rodinu a celý český národ.[1]

Film však ohrožují také finančními problémy a tato dějová linka je přímou alegorií mnichovské zrady: Producent natáčeného filmu Kryštof (alegorie Beneše), aby získal potřebné finance a dotace, všechny ujišťuje o údajné účasti francouzské koprodukce a s tím spojených nadějích a zárukách, avšak ve skutečnosti se natáčí na dluh. Když jeho plán selže, lživě svede neúspěch a finanční krach na „francouzskou zradu“ a zlost najatého personálu se obrátí proti francouzským členům filmového štábu. Natáčení filmu je nakonec definitivně ukončeno smrtí jednoho z francouzských herců. Tato tragédie překryje všechny ostatní nezdary a umožní vznik legendy o skvělém filmu, který nevznikl jen kvůli nečekané smrti herce.[1][7]

Výroba

Film se natáčel v červenci a v srpnu 2014 převážně v Praze.[7]

Obsazení

Martin Myšičkanovinář Pavel Liehm / herec Martin Myšička
Tomáš Bambušekrežisér filmu Tomáš
Marek Taclíknovinář Jakub / herec Marek Taclík
Marcial Di Fonzo Boasistent papouška šedého Jean Dupont
Stanislas Pierretředitel Francouzského institutu / herec Gérard Pierret
Jiří Rendlasistent režie Adam
Vladimír Škultétyvedoucí výroby Vladimír
Prokop Holoubekkameraman Saša
Kryštof Muchaproducent Kryštof
Jaroslav Pížlrekvizitář Jarda
Edita Levápřekladatelka Edita
Václav Koptašéfredaktor
Jana Plodkovásekretářka Francouzského institutu / herečka Plodková
Jitka SchneiderováPavlova manželka Dana / herečka Jitka Schneiderová
Václav NeužilViktor, manžel herečky Plodkové

[8]

Recenze

Ocenění

V lednu 2016 získal film tři Ceny české filmové kritiky za nejlepší film, režii a scénář, proměnil tak všechny své nominace.[9]

V březnu 2016 získal film dvě ceny Český lev za nejlepší scénář a nejlepší střih.[10] Dalších 14 nominací (nejlepší film, režie, kamera, zvuk, hudba, scénografie, kostýmy, masky, ženský herecký výkon v hlavní roli pro Janu Plodkovou, mužský herecký výkon v hlavní roli pro Martina Myšičku, ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Jitku Schneiderovou, mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Tomáše Bambuška a Marka Taclíka a nejlepší plakát) neproměnil.

Film se dostal do širšího výběru 50 filmů, ze kterého se budou vybírat nominace na Evropskou filmovou cenu.[11]

Film byl českým kandidátem na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film,[12][13] ale podle očekávání do užší nominace nepostoupil.[14]

Odkazy

Reference

  1. a b c MARŠÁLEK, Zdenko; COUFALOVÁ, Iveta. Daladierův papoušek aneb Po hlavě do historie. Dějiny a současnost. Roč. 2015, čís. 10, s. 42–43. ISSN 0418-5129. 
  2. Darina Křivánková, Terapie režisérem (rozhovor s Petrem Zelenkou), Reflex 24/2011 str. 24-28, 16. června 2011
  3. Práci Mnichovský komplex čili Příspěvek k etologii Čechů napsal v exilu žijící český historik Jan Tesař počátkem roku 1989, původně byla určena jen přátelům. V roce 2000 však byla publikována jako součást knihy Mnichovský komplex : jeho příčiny a důsledky, Prostor, ISBN 80-7260-035-4
  4. Petr Zelenka: Vždycky chci udělat jednoduchý film a nakonec je strašně složitý. TotalFilm.cz [online]. [cit. 2016-10-21]. Dostupné online. 
  5. Koura, M. (1978). Přednáška Obecných dějin V na Pedf UK. Praha: 24. 4 2022.
  6. ČTK. Český film Ztraceni v Mnichově na londýnském festivalu. Týden.cz [online]. 2015-09-02 [cit. 2015-09-03]. Dostupné online. 
  7. a b ČTK: Petr Zelenka nechá Sira "P" opakovat věty z Mnichova 1938. Aktuálně.cz 4. srpna 2014. Dostupné online.
  8. Ztraceni v Mnichově [online]. Česká televize [cit. 2016-10-31]. Dostupné online.  (poznámka: některá jména postav uvedená na oficiálním webu se liší od konečné filmové verze, která je uvedena zde)
  9. Film Ztraceni v Mnichově ovládl Ceny kritiky. Proměnil všechny nominace
  10. http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/sest-ceskych-lvu-prevzali-tvurci-filmu-kobry-a-uzovky/1322807
  11. SPÁČILOVÁ, Mirka. O evropské Oscary bojují Já, Olga Hepnarová a Ztraceni v Mnichově. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2016-08-23 [cit. 2016-08-23]. Dostupné online. 
  12. SPÁČILOVÁ, Mirka. Do bitvy o Oscara jde za Česko film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2016-09-15 [cit. 2016-09-15]. Dostupné online. 
  13. SVOBODA, Martin. Ztraceni v Mnichově na Oscarech? Akademie nic nepochopila, měla nominovat film o Hepnarové. Aktuálně.cz [online]. Economia, 15. 9. 2016 [cit. 2017-01-20]. Dostupné online. 
  14. SPÁČILOVÁ, Mirka. Film Ztraceni v Mnichově se nedostal do oscarové devítky. iDNES.cz [online]. MAFRA, 16. 12. 2016 [cit. 2017-01-20]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Star full.svg
Star symbol; full star.
Star empty.svg
Star symbol; full star.
Nuvola web broom.svg
Autor: , Licence: LGPL
Web broom icon