Zvedací plošina

Nákladní automobil se zvedací plošinou
Zvedací plošina nahrazuje zadní čelo valníkové nástavby
Sklopená zvedací plošina v transportní poloze

Zvedací plošina je zařízení, které doplňuje nebo úplně nahrazuje zadní čelo (bočnici) valníkové nebo skříňové nástavby nákladního automobilu. Umožňuje zdvihat náklad z úrovně vozovky do výše podlahy nákladního prostoru a opačně skládat náklad z vozidla na úroveň okolního terénu. Stejně tak je možné použít plošinu místo můstku při nakládání ze skladové rampy. Zvedací plošina umožňuje rozvážkovým automobilům operovat i v místech, kde nejsou k dispozici manipulační prostředky jako autojeřáby a vysokozdvižné vozíky. Náklad se skládá z korby včetně nízkozdvižného vozíku, pokud je na paletách nebo včetně rudlu, pokud jsou nákladem krabice a přepravky.

Konstrukce zvedacích plošin

Vlastní plošina je svařena z ocelových profilů a plechů nebo z hliníkových tažených profilů. Sklápění plošiny ze svislé transportní polohy do vodorovné a následně zdvihání a spouštění obstarávají hydraulické válce. Zdrojem hydraulické kapaliny je hydraulické čerpadlo na vozidle. Čerpadlo bývalo u starší verzí poháněno od pomocného vývodu z převodovky vozidla. Bylo nutné při manipulaci s plošinou udržovat motor vozidla v chodu. Většina dnes vyráběných plošin má elektricky poháněné hydraulické čerpadlo. Nejmodernější zvedací plošiny mají čistě elektrický pohon, takže odpadá hydraulický mezičlánek. Výrobci plošin konstruují plošinu včetně bloku čerpadla, schránky na akumulátory a ovládacího zařízení jako kompaktní celek, který je možné instalovat na vozidlo i dodatečně, prakticky bez úprav na vozidle. Díky elektrickému pohonu je možné zvedací plošinu instalovat i na přívěsy a návěsy.

Provedení zvedacích plošin

Běžná zvedací plošina nahrazuje zadní čelo nástavby nákladního automobilu, korba nebo skříň žádné čelo nebo zadní bočnici nemá. Existují plošiny montované za zadní čelo nástavby, ale v takovém případě se musí řešit přechod mezi plošinou a podlahou korby zakrytím vzniklé spáry. Pro vozidla, u kterých je třeba zachovat zadní čelo funkční existují plošiny, které se pomocí hydraulických válců sklopí na polovinu a zasunou pod podlahu korby. Pro dodávkové automobily existují úzké plošiny v šířce poloviny zadního čela. Uživateli jsou firmy s prodejem nebo servisem domácích spotřebičů. Tam, kde by dodávkový automobil měl vzadu dvojkřídlé dveře je jen jedno křídlo, na místě druhého křídla dveří je plošina.

Ovládání zvedací plošiny

Plošina se ovládá z boku vozidla, kde je umístěna zamykatelná skříňka s joystickem nebo tlačítky. Běh čerpadla i elektrohydraulické ventily pro ovládání válců je možné ovládat dálkově, pomocí ovladače na několikametrovém kabelu. Některé plošiny mají i nožní ovládání. Pomocí nášlapných tlačítek přímo na plošině je možné ovládat alespoň pohyb nahoru a dolů. Obsluha se tak veze na plošině i s nakládaným zbožím.

Literatura

  • VLK, František. Lexikon moderní automobilové techniky. [s.l.]: prof.Ing František Vlk DrSc, 2005. ISBN 80-239-5416-4. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Astra LKW 01.jpg
Truck of "Holsten", Hamburg, Germany.
LKW Ladebordwand WP.jpg
Autor: Hannes Blomberg, User:HBR, Licence: CC BY-SA 3.0 de
Truck with Load on-board wall of THW Böblingen