Zvolenská župa

Zvolenská župa
Zvolenská župa
Zvolenská župa – znak
znak
Geografie
Hlavní městoBanská Bystrica
Souřadnice
Rozloha2 730 km²
Časové pásmo+1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel133 653
Hustota zalidnění49 obyv./km²
Jazykslovenština
Národnostní složeníSlováci 84,8%, Maďaři 12,4% a Němci 1,6%
NáboženstvíŘímsko-katolicke 65,1 %
Evangelické 31,7 %
Židovské 2,3 %
Správa regionu
StátUherskoUhersko Uhersko
Nadřazený celekSlovenskoSlovensko Slovensko
Druh celkužupa
Vznik12. století
Zánik1920
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvolenská župa / stolice, Zvolenský komitát (lat. comitatus Zoliensis, maď. Zoly (vár) megye, něm. Sohler Gespanschaft / komitát Söhl) byl jeden z komitátů, stolic a žup Uherského království.

Charakteristika

Zvolenská župa na strednom Slovensku

Zvolenská župa sousedila s Gemerskou, Malohontskou, ( pak Gemersko - Malohontskou ), Hontianskou, Liptovskou, Novohradskou, Tekovskou a Turčianskou župou. Dominantní řekou v této župě byl Hron. Území župy, navzdory masivní hornické činnosti, ještě i na konci 19. století z 55 % pokrývaly lesy. Rozloha Zvolenské župy v roce 1910 činila 2 730 km ². V současnosti se pro příslušný region pojmenování Zvolen nepoužívá, region v jihovýchodní části bývalé župy nese název Podpoľaní, zbývající část Pohroní. Území regionu Horehroní, odpovídající území okresu Brezno, bylo součástí Zvolenské a Gemerské župy.

Centrum

Administrativním centrem komitátu byl Pustý hrad, od konce 15. století Zvolenský hrad. Župské shromáždění se konávalo ve Zvolenu. V 60. letech 18. století se centrem stolice stala Banská Bystrica.

Dějiny

Zvolenské dominium bylo včleněno do Uherského království v druhé polovině 11. století. Součástí dominia byl i Liptov, Orava, Turiec a od poloviny 12. století i severní část Tekova. Území dominia bylo řídce osídlené a hospodářsky málo rozvinuté. Na komitát se přetvořilo na přelomu 12. a 13. století.

V 14. století, při přeměně komitátu na šlechtickou (zemanská) stolici se od Zvolenského komitátu oddělili i Liptovská, Oravská a Turčianska stolice. V letech 1786 - 1790 byla Zvolenská stolice spojena s Turčianskou do Turčiansko-Zvolenské stolice, po smrti císaře Josefa II. se však původní stav obnovil. Nejvýznamnějším městem stolice byla Banská Bystrica s rozvinutým školstvím (katolická a evangelická gymnázia). Významnými městy byly i Zvolen, Brezno a Krupina (od roku 1877 patřící do Hontianske župy). Banská Bystrica, Brezno, Krupina, Ľubietová a Zvolen byly svobodnými královskými městy, kde se pravidelně konávaly trhy. V roce 1918 (potvrzeno Trianonská smlouva roce 1920) se Zvolenská župa stala součástí Československa. V roce 1920 pak byla vytvořena v rámci župního zřízení zcela nově územně vymezená Zvolenská župa. Ta byla do praxe uvedena roku 1923 a zrušena ovšem již roku 1927. V roce 1928 bylo župní zřízení na Slovensku opuštěno. Za Slovenského státu v letech 1940-1945 existovala na části území prvorepublikové Zvolenské župy Pohronská župa. V současnosti je celé území bývalé župy součástí Banskobystrického kraje.

Národnosti

Ve Zvolenské stolici převládal slovenský živel i přes rozsáhlou kolonizaci, zejména z německy mluvících zemí. Později se poslovenštila i původně německá města.

Okresy

Území stolice sa dělilo na dva okresy:

  • Horný (Processus superior)
  • Dolný (Processus inferior)

Od 19. století se označovali jako Banskobystrický a Zvolenský okres. V roce 1910 se župa dělila na tyto okresy:

Města se zřízeným magistrátem:

V současnosti je území bývalé Zvolenské župy součástí těchto okresů Banskobystrického kraje:

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zvolenská župa (Uhorsko) na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zvolen coatofarms.jpg
Coat of arms of county of Kingdom of Hungary
Zolyom county map.jpg
County of Zólyom in the pre-Trianon Kingdom of Hungary.
Komitat Zólyom w Królestwie Węgier przed traktatem w Trianon.
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg
Flag of Hungary from 6 November 1915 to 29 November 1918 and from August 1919 until mid/late 1946.