A remote light source passing behind a gravitational lens
Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Shortlink:
Zdroj:
Formát:
308 x 160 Pixel (81147 Bytes)
Popis:
A remote light source passing behind a gravitational lens. There is a large point mass in the center acting as a lens. The aqua circle is how we would see the light source if there was no lens, while the white spots/circle is the light source as seen through the lens. If the light source is collinear with the earth and lens, the image is an "Einstein ring". When the source is off this line we see a double image. As it moves far away, one of the images gets fainter while the other one is almost not affected by the lens any more (thus coinciding with cyan circle).
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Relevantní články
Silné gravitační čočkováníSilné gravitační čočkování je efekt gravitačního čočkování, který je dostatečně silný na to, aby produkoval více obrázů, oblouk nebo dokonce i Einsteinův prstenec. Obecně platí, že efekt silného čočkování vyžaduje u předpokládané čočky hustotu hmoty větší než kritická hustota . Pro bodové čočkované zdroje se objeví více obrazů, pro prodloužené emise v pozadí mohou být viditelné oblouky nebo kroužky. Topologicky je tvorba vícenásobných obrazů řízena teorémem o lichém čísle. .. pokračovat ve čtení