Airco D.H.3 (Beardmores)


Autor:
NeznámýUnknown author
Formát:
550 x 246 Pixel (18015 Bytes)
Popis:
Airco D.H.3 (Beardmores) from Flight page 501 of 23 September 1960.
Komentář k Licence:
This file comes from a set of 581 images from the Flight magazine archives which were provided to Wikimedia Commons by Flightglobal in December 2015.

On this occasion it was released under a CC-by-sa license, although it may be part of the public domain for independent reasons.

Further files from the Flight archives are not covered by this licensing, but may be uploaded to Commons if the Commons:Licensing policy is met.

VRT Wikimedia

Toto dílo je svobodné a může ho kdokoli užívat pro jakýkoli účel. Pokud si přejete tento obsah užít, nemusíte žádat o svolení, pokud dodržíte všechny licenční požadavky uvedené na této stránce.

Wikimedia obdržela e-mail s potvrzením, že držitel autorských práv souhlasil se zveřejněním za podmínek uvedených na této stránce. Tuto zprávu zkontroloval člen VRTS a uložil ji v našem archivu svolení. Ke komunikaci mají přístup důvěryhodní dobrovolníci v záznamu #2016010410016319.

Pokud máte dotazy k archivované komunikaci, použijte prosím nástěnku VRT. Odkaz na záznam: https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2016010410016319
Find other files from the same ticket: SDC query (SPARQL)

Licence:
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sat, 06 Jan 2024 12:01:50 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Airco DH.3

Airco DH.3 byl britský bombardér zkonstruovaný v období první světové války. Geoffrey de Havilland, hlavní konstruktér Aircraft Manufacturing Company, jej v roce 1916 navrhl jako strategický bombardér, schopný dálkových denních náletů. Jednalo se o rozměrný dvouplošník s tříkomorovým systémem mezikřídelních vzpěr mezi křídly o velkém rozpětí, štíhlým trupem a zaoblenou svislou ocasní plochou. Pohon zajišťovaly dva motory firmy Beardmore o výkonu 120 hp, instalované mezi křídly v tlačném uspořádání. Pevný podvozek záďového typu byl doplněn dvěma koly pod přídí trupu, která měla zabránit kontaktu nosu letounu se zemí při vzletu a přistání. .. pokračovat ve čtení