Alois Janotka (1891 1990) BB Ink Portrait 1960s


Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
449 x 640 Pixel (201488 Bytes)
Popis:
Alois Janotka (* 27. listopadu 1891 v Kopřivnici v okrese Nový Jičín – 1990) byl legionář, prvorepublikový voják z povolání (hodnost major), v protiněmeckém odboji spolupracovník podplukovníka Josefa Mašína a štábního kapitána Václava Morávka. V roce 1942 zatčen gestapem, do konce druhé světové války vězněn v nacistických koncentračních táborech, v 50. letech 20. století vězněn komunistickým režimem. Zemřel jako podplukovník ve výslužbě v roce 1990. Kombinovaná technika, hnědá a černá tuš. Portrét poplatný 60. létům 20. století. Alois Janotka zkoumá (pod zvětšovacím sklem) mikrosnímek parašutistické legitimace (podepsané ministrem československé exilové vlády v Londýně Sergejem Ingrem) Jozefa Gabčíka, kterou se Gabčík prokazoval Václavu Morávkovi.
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sat, 03 Feb 2024 06:58:22 GMT


Relevantní články

Alois Janotka

Alois Janotka byl příslušníkem československých legií v Rusku, účastník bitvy u Zborova. Po vzniku Československa a návratu z Ruska do vlasti se stal vojákem z povolání. V československé prvorepublikové armádě dosáhl hodnosti majora. S podplukovníkem Josefem Mašínem se Alois Janotka velmi dobře znal z legií a po vzniku protektorátu se tak logicky stal jeho nejbližším spolupracovníkem v odboji. Manželé Alois a Marie Janotkovi vytvořili pro Tři krále ve svém dvoupokojovém bytě v Dejvicích důležitý odbojový opěrný bod. Alois Janotka vytvářel především falešné doklady, jeho manželka Marie fungovala jako spojka. Janotkovi poskytovali zázemí podplukovníku Josefu Mašínovi a po jeho zatčení i štábnímu kapitánovi Václavu Morávkovi. V polovině roku 1942 byl Alois Janotka zatčen. Zbytek války strávil v koncentračním táboře. Válku přežil, ale v padesátých letech dvacátého století jej opět věznili komunisté. Zemřel v roce 1990. .. pokračovat ve čtení