Dědice, pohlednice prošlá poštou v roce 1936, náves před radnicí se sochami a pomníkem obětem 1. světové války


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
3336 x 2056 Pixel (932516 Bytes)
Popis:
Pohlednice prošlá poštou v roce 1936. Zachycuje náves před dědickou radnicí se sochami svatých Cyrila a Metoděje (1901) a Jana Nepomuckého (1826). Před nimi stojí pomník obětem první světové války s nápisem: Památce občanů Dědic, Hamilton a Pazderny padlých v I. světové válce v letech 1914–1918, postavený v roce 1921.

Na rohu křižovatky (na dnešní ulici Dědickou navazující ulice Revoluční) stojí v roce 1922 postavený Katolický dům. Sochy svatých byly (nejpozději) 60. letech 20. století přesunuty v souvislosti s úpravou náměstí: nahrazeny pomníkem Klementa Gottwalda. Od té doby až do současnosti jsou umístěny vedle zdi dědického kostela.

Vzkaz na druhé straně pohlednice byl napsán 3. 11. (?) 1936 a poštou pohlednice prošla 4. 11. (?) 1936.
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Mon, 26 Feb 2024 05:51:44 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Dědice (Vyškov)

Dědice jsou vesnice a část města Vyškov ve stejnojmenném okrese v Jihomoravském kraji. Náleží mezi nejstarší slovanské osady na Moravě. S městem Vyškovem byly Dědice s osadami Pazdernou a Hamiltony spojeny poprvé koncem roku 1941. V roce 1942 byly k Vyškovu připojeny i Brňany, Křečkovice a Nosálovice. Po skončení druhé světové války se všechny tyto obce pokusily samostatnost získat zpět. V srpnu 1945 bylo radou MNV zamítnuto odtržení Brňan a Dědic, a na začátku října bylo zamítnuto odtržení Křečkovic. Dědičtí přesto v říjnu 1945 „nechtíc už mít nic společného s městem Vyškovem“ ustavili vlastní národní výbor. ONV ale 26. října prohlásil, že charakter samostatné obce Dědicím přiznat nelze, jestliže nebude rozhodnuto o jejich odtržení od Vyškova. Vzhledem ke kladnému stanovisku ZNV k zatímní společné správě sloučených obcí mohl vyškovský národní výbor i nadále řídit i věci týkající se Dědic. Snahy o osamostatnění okrajových částí Vyškova trvaly i v dalších letech. .. pokračovat ve čtení