Endocytic pathway of animal cells showing EGF receptors, transferrin receptors and mannose-6-phosphate receptors


Autor:
Matthew R G Russell
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
2112 x 1849 Pixel (614295 Bytes)
Popis:
The endocytic pathway in animal cells. Endocytosed molecules from the cell surface are internalized to early endosomes. These then develop into late endosomes/multivesicular bodies (MVBs) by maturation; recycling molecules are removed, pH is lowered, lumenal vesicles form, and RAB5 is replaced with RAB7, making them competent for fusion with lysosomes. Fusion creates a hybrid, from which a lysosome is reformed. Molecules recycling to the plasma membrane can traffic via recycling endosomes (not shown). Molecules are also transported to/from the Golgi. More complicated pathways exist in specialized cells.


Transferrin and its receptor cycle between the plasma membrane and (mainly) early endosomes. Transferrin releases its iron in the acidic endosome. EGF receptors that are activated by binding EGF, are downregulated by degradation in lysosomes. EGF binding stimulates ubiquitination of EGFRs and this targets them to the lysosome lumen, via lumenal vesicles. Mannose-6-phosphate receptors cycle between the Golgi and endosomes, releasing their cargo due to the low pH of the endosomes.
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Thu, 26 Aug 2021 11:08:24 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Endozom

Endozom je membránový váček uvnitř eukaryotních buněk. Vzniká endocytózou a slouží k třídění endocytovaného materiálu. Dnes je známo několik druhů endozomů, které se uplatňují v různých fázích degradační dráhy a končí obvykle na lysozomu. Nejprve vzniká časný endozom a až v následných fázích se vyvíjí pozdní endozom a následně dochází se splývání s lysozomy. .. pokračovat ve čtení