Frantisek.Mandik.(1890-1941)


Autor:

CZ: Autorem této fotografie je neznámá osoba.

EN: Author of this photo is unknown person.
Formát:
1400 x 1845 Pixel (1869694 Bytes)
Popis:
František Mandík (* 5. května 1890 - † 3. října 1941) byl za první světové války příslušníkem československých legií v Itálii a po návratu do vlasti pracoval jako úředník na ministerstvu. Za protektorátu se spolu se svojí manželkou Marií zapojil do protiněmeckého odporu. Kromě ilegální odbojové organizace Kapitán Nemo pomáhal i členům vojenské "podzemní" organizace Obrana národa jakož i členům Ústředního vedení odboje domácího. Z bytu manželů Mandíkových v Horní ulici v Praze Nuslích vysílali radiotelegrafisté operující na radiostanicích Sparta I a II. Avšak spolupráce s radistou Františkem Peltánem ze zpravodajsko-sabotážní skupiny Tři králové (Balabán, Mašín, Morávek) se Mandíkům stala osudnou. Zaměření radiostanice německou odposlechovou službou a následný zátah (28. června 1941) vyústil v zatčení Františka Mandíka i jeho manželky Marie Mandíkové. Zatimco Marie byla vězněna do konce druhé světové války v KT v Ravensbrücku (ale válku přežila), František byl za odbojovou činnost odsouzen k trestu smrti a popraven (společně s podplukovníkem Josefem Balabánem) zastřelením 3. října 1941 v jízdárně Ruzyňských kasárnách v Praze.
Licence:
Public domain
Credit:
Gebhart, Jan, Koutek, Jaroslav a Kuklík, Jan. Na frontách tajné války: kapitoly z boje československého zpravodajství proti nacismu v letech 1938-1941. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989. 381 s., [32] s. fot. Stopy, fakta, svědectví.
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Tue, 19 Mar 2024 09:31:28 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

František Mandík

František Mandík byl za první světové války příslušníkem československých legií v Itálii a po návratu do vlasti pracoval jako úředník na ministerstvu. Za protektorátu se spolu se svojí manželkou Marií zapojil do protiněmeckého odporu. Kromě ilegální odbojové organizace Kapitán Nemo pomáhal i členům vojenské podzemní organizace Obrana národa jakož i členům Ústředního vedení odboje domácího. Z bytu manželů Mandíkových v Horní ulici v Praze Nuslích vysílali radiotelegrafisté operující na radiostanicích Sparta I a II. Avšak spolupráce s radistou Františkem Peltánem ze zpravodajsko-sabotážní skupiny Tři králové se Mandíkům stala osudnou. Zaměření radiostanice německou odposlechovou službou a následný zátah vyústil v zatčení Františka Mandíka i jeho manželky Marie Mandíkové. Zatímco Marie byla vězněna do konce druhé světové války v KT v Ravensbrücku, František byl za odbojovou činnost odsouzen k trestu smrti a popraven zastřelením 3. října 1941 v Ruzyňských kasárnách v Praze. .. pokračovat ve čtení