Famous Views of the 60 Provinces - 55. Rough Sea at Naruto in Awa Province


Autor:
Formát:
2030 x 3100 Pixel (1189092 Bytes)
Komentář k Licence:
According to Japanese Copyright Law (June 1, 2018 grant) the copyright on this work has expired and is as such public domain. According to articles 51, 52, 53 and 57 of the copyright laws of Japan, under the jurisdiction of the Government of Japan works enter the public domain 50 years after the death of the creator (there being multiple creators, the creator who dies last) or 50 years after publication for anonymous or pseudonymous authors or for works whose copyright holder is an organization.

Note: The enforcement of the revised Copyright Act on December 30, 2018 extended the copyright term of works whose copyright was valid on that day to 70 years. Do not use this template for works of the copyright holders who died after 1967.

Use {{PD-Japan-oldphoto}} for photos published before December 31, 1956, and {{PD-Japan-film}} for films produced prior to 1953. Public domain works must be out of copyright in both the United States and in the source country of the work in order to be hosted on the Commons. The file must have an additional copyright tag indicating the copyright status in the United States. See also Copyright rules by territory.
Licence:
Public domain
Credit:
print scan
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Wed, 19 Mar 2025 18:32:50 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Naruto (mořský vír)

Mořské víry Naruto jsou mořské víry, které se nacházejí v průlivu Naruto mezi ostrovy Awadži a Šikoku. Průliv je mezi městem Naruto a ostrovem Awadži široký přibližně 1,3 km. Průliv je jednou ze spojnic mezi Tichým oceánem a Vnitřním mořem. To svojí vodní plochou odděluje Honšú a Šikoku, dva hlavní japonské ostrovy. Kvůli slapovým jevům se do Vnitřního moře čtyřikrát denně přesouvá velké množství vody, takže rozdíl hladiny vody mezi přílivem a odlivem může být až 1,7 m. Rozdíl hladin mezi Vnitřním mořem a Tichým oceánem pak v průlivu činí až 1,5 m. Kvůli úzkým rozměrům průlivu zde může rychlost vody dosahovat 13 až 15 km/h - v jarních měsících kdy je možnost výskytu syzygie Slunce, Země a Měsíce až 20 km/h, což dává potenciál vzniku vírů o průměru 20 metrů. Proud v průlivu je nejrychlejší v Japonsku a čtvrtý nejrychlejší na světě po Saltstraumenu u Bodø v Norsku, který dosahuje rychlosti 37 km/h, Moskenstraumenu u Lofotských ostrovů v Norsku, který dosahuje rychlosti 27,8 km/h, a víru Old Sow v kanadské provincii Nový Brunšvik, který dosahuje rychlosti až 27,6 km/h. .. pokračovat ve čtení