Hlinsko, CZ171117-045


Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
4297 x 2655 Pixel (4221304 Bytes)
Popis:
Muzeum v přírodě Vysočina, sídlo správy ve městě Hlinsko, ulice Příčná č. 350, je s účinností od 11. prosince 2018 součástí Národního muzea v přírodě v České republice. Muzeum bylo dříve pojmenované Soubor lidových staveb Vysočina v rámci Národního památkového ústavu. Muzejní správa se stará o dvě specializované expozice: Veselý Kopec (v malé vesničce v obci Vysočina) a Památková rezervace Betlém (v centru města Hlinsko). Ve správě muzea je i objekt (vodní hamr a mlýn) ve vsi Svobodné Hamry (od roku 1995 jsou vesnickou památkovou zónou v části obce Vysočina). Muzeum lidové architektury z 18. až 20. století, představuje také řemeslné práce, exponáty v jednotlivých lokalitách ukazují život obyvatel a způsob jejich obživy. Muzeum vznikalo od 70. let 20. století, veřejnosti bylo otevřeno v roce 1972 v sídelní lokalitě Veselý Kopec, v obci Vysočina, pod původním názvem Soubor lidových staveb a řemesel Vysočina. Zakladatel muzea byl Luděk Štěpán (1932–2017), regionální historik a památkář v Pardubickém kraji, v letech 1982 až 1992 také vedoucí správy muzea. Objekty kulturních památek v péči muzea pocházejí z různých míst Českomoravské vrchoviny (Hlinecko, Svratecko) a geograficky navazujících oblastí (Chrudimsko, Litomyšlsko a okolí města Poličky). V roce 1989 byly do správy muzea začleněny lidové stavby v části urbanistického celku Betlém v centru města Hlinsko, od roku 1995 památková rezervace Betlém a od roku 1997 sídlo muzea. Expozici na Veselém Kopci tvoří jedna původní lidová stavba (čp. 4 – tzv. Pilnovo stavení) a více objektů přemístěných z různých míst národopisné oblasti Horácko a geograficky navazujících regionů, Chrudimska a Litomyšlska. Foto-lokace: Česko, Pardubický kraj, Hlinsko, urbanistický celek s místním jménem Betlém, budova sídla Muzea v přírodě Vysočina, dříve Soubor lidových staveb Vysočina (azimut 350°).
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Mon, 09 Oct 2023 04:26:02 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina je součástí Národního muzea v přírodě v České republice. Organizuje sbírku nemovitých i movitých dokladů k dějinám lidové kultury, spravuje sbírkové předměty národopisného charakteru a v přirozené krajině umístěné objekty lidové architektury a technického stavitelství, dokumentuje lidovou kulturu národopisné oblasti Horácko a navazujících geografických regionů východních Čech. .. pokračovat ve čtení