KostelSvProkopaVprokopsUdoli.Stav.1931-1939


Autor:
  • CZ: Autorem této fotografie je neznámá osoba.
  • EN: Author of this photo is unknown person.
Formát:
854 x 561 Pixel (265512 Bytes)
Popis:
Kostel svatého Prokopa v Prokopském údolí pocházející z roku 1712, který byl stržen v roce 1966. Na historické výletní fotografii z 30. let dvacátého století (rok 1933) je vidět těžbou odkryté vápencové skály silurského útvaru v lomu v Prokopském údolí a tehdejší podobu kostelíka svatého Prokopa na vrcholu skalního vápencového masivu. Na fotografii jsou zachyceni předci pana Ing. Eduarda Mochana z Prahy.
Licence:
Public domain
Credit:
  • CZ: Fotografie pochází z tzv. „kroniky Košíř“, která vznikala během první československé republiky až do 50. let 20. století. Kroniku sestavil Václav František Mochan (1896–1962). Kronika je datována do roku 1935, kdy Václav Mochan vykonával funkci „obvodního inspektora I. třídy Sboru uniformované stráže bezpečnosti“ (SUSB), což byla organizace, z níž se následně (po roce 1938) vyvinul policejní sbor.
  • EN: The photographs come from the so-called "Košíř Chronicle", which was created during the First Czechoslovak Republic until the 1950s. The chronicle was compiled by Václav František Mochan (1896-1962). The chronicle dates back to 1935, when Václav Mochan served as a "District Inspector, First Class, of the Uniformed Security Guard Corps" (SUSB), an organisation which subsequently (after 1938) developed into the police force.
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Mon, 01 Jan 2024 10:12:53 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Kostel svatého Prokopa (Prokopské údolí)

Kostel svatého Prokopa v Prokopském údolí je zaniklý kostel, který byl postaven podle starších plánů na vrcholu vápencových skal v barokním slohu architektem Pavlem Ignácem Bayerem za finanční podpory Adama Františka ze Schwarzenberka v letech 1711 až 1712. O jedenáct let později byla ke kostelu přistavěna část lodi. Poslední stavební úpravy kostela se odehrály za 170 let. Zánik kostela předznamenalo odtěžení skalního masivu silurských vápenců v místech Svatoprokopské jeskyně a o tři roky později (1890) pak odstřel skály se zbytky jeskyně a s poustevnou. Kostelík se tak ocitl na okraji vápencového lomu. Během druhé světové války vybudovali Němci ve vytěžených prostorech lomu podzemní objekt. Po skončení druhé světové války jej převzala československá armáda a začala jej využívat pro vojenské účely. Kostelík byl zahrnut do veřejnosti nepřístupného vojenského střeženého objektu. Z důvodů porušené statiky byl v roce 1966 zbourán. .. pokračovat ve čtení