Lower Mantle Superplume


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
1043 x 761 Pixel (259842 Bytes)
Popis:
Lower mantle superplume
Licence:
Credit:
Vlastní dílo based upon Matyska & Yuen (2007) "Figure 17 in Lower-mantle material properties and convection models of multiscale plumes" in Plates, plumes, and planetary processes, Geological Society of America, p. 159 ISBN: 0813724309.
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sun, 22 Oct 2023 15:48:50 GMT


Relevantní články

Plášťový chochol

Plášťový chochol či nesprávně plášťová pluma je oblast teplejšího materiálu v plášti Země, která stoupá vzhůru k povrchu a může mít za následek vznik vulkanických center zvaných horké skvrny nebo také záplavových bazaltů. Jde o druhotný způsob, jakým se planeta ochlazuje, mnohem méně účinný než je ochlazování spjaté s deskovou tektonikou. S konceptem plášťových chocholů přišel ve snaze vysvětlit vulkanická souostroví uprostřed oceánů v roce 1971 americký geofyzik W. Jason Morgan. Někteří odborníci dávali vznik chocholů do souvislosti s ochlazováním jádra a předpokládalo se tedy, že jde o útvary procházející víceméně celým pláštěm. V nedávné minulosti ale seismická tomografie ukázala široké spektrum chocholů – některé dosahují od povrchu až k rozhraní pláště a jádra, jiné jsou pozorovatelné u povrchu, ale zanikají ve středním plášti a další ještě zřejmě nedosáhly od jádra k povrchu Země. To ukazuje pravděpodobně na velmi dynamický vývoj chocholů v čase. .. pokračovat ve čtení