Amore et studio elucidande veritatis


Autor:
Formát:
3228 x 4611 Pixel (34027426 Bytes)
Popis:
Martin Luther’s Disputatio pro declaratione virtutis indulgentiarum of 1517, commonly known as the Ninety-Five Theses, is considered the central document of the Protestant Reformation. Its complete title reads: “Out of love and zeal for clarifying the truth, these items written below will be debated at Wittenberg. Reverend Father Martin Luther, Master of Arts and of Sacred Theology and an official professor at Wittenberg, will speak in their defense. He asks this in the matter: That those who are unable to be present to debate with us in speech should, though absent from the scene, treat the matter by correspondence. In the Name of Our Lord Jesus Christ. Amen.” The document went on to list 95 clerical abuses, chiefly relating to the sale of indulgences (payment for remission of earthly punishment of sins) by the Roman Catholic Church. Luther (1483–1546), a German priest and professor of theology, became the most important figure in the great religious revolt against the Catholic Church known as the Reformation. While he intended to use the 95 theses as the basis for an academic dispute, his indictment of church practices rapidly spread, thanks to the then still-new art of printing. By the end of 1517, three editions of the theses were published in Germany, in Leipzig, Nuremberg, and Basel, by printers who did not supply their names. It is estimated that each of these early editions was of about 300 copies, of which very few survived. This copy in the collections of the Berlin State Library was printed in Nuremberg by Hieronymus Höltzel. It was discovered in a London bookshop in 1891 by the director of the Berlin Kupferstichkabinett (Museum of Prints and Drawings) and presented to the Royal Library by the Prussian Ministry for Education and Culture.
Komentář k Licence:
Tento obrázek je volným dílem, protože se jedná jen o mechanický sken či fotokopii originálu volného díla anebo se jedná o dílo, jež se evidentně takovému skenu či fotokopii podobá natolik, že nemůže požívat ochrany autorského práva. Originál samotný je volným dílem z následujícího důvodu:
Public domain

Toto dílo je volné také v zemích, jejichž právní řád chrání majetková autorská práva po dobu života autora a 100 let po jeho smrti.


Toto dílo je ve Spojených státech amerických dílem volným (public domain), protože tam bylo registrováno u U.S. Copyright Office nebo zveřejněno před 1. lednem 1929.


This tag is designed for use where there may be a need to assert that any enhancements (eg brightness, contrast, colour-matching, sharpening) are in themselves insufficiently creative to generate a new copyright. It can be used where it is unknown whether any enhancements have been made, as well as when the enhancements are clear but insufficient. For known raw unenhanced scans you can use an appropriate {{PD-old}} tag instead. For usage, see Commons:When to use the PD-scan tag.


Note: This tag applies to scans and photocopies only. For photographs of public domain originals taken from afar, {{PD-Art}} may be applicable. See Commons:When to use the PD-Art tag.
Licence:
Public domain
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Thu, 29 Feb 2024 16:40:23 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

95 tezí

95 tezí neboli Disputace o moci odpustků je seznam návrhů pro akademickou disputaci, jež napsal v roce 1517 Martin Luther, profesor morální teologie na Univerzitě ve Wittenbergu v Německu. 95 tezemi začala reformace, rozkol v katolické církvi, který navždy změnil Evropu. Teze obsahují Lutherovu kritiku toho, co považoval za zneužívání náboženství: prodeje plnomocných odpustků kazateli. Věřilo se, že tyto odpustky povedou k prominutí časných trestů v očistci za hříchy spáchané kupujícími nebo jejich blízkými. V 95 tezích Luther tvrdil, že pokání vyžadované Kristem pro odpuštění hříchů je vnitřní a duchovní, že nestačí pouze vnější zpověď. Také popisoval, jak odpustky odvádějí křesťany od opravdového pokání a lítosti nad hříchem, protože si lidé myslí, že se tomu lze vyhnout koupí odpustku. Odpustky navíc podle Luthera odrazují křesťany od obdarovávání chudých a dalších skutků milosrdenství, jelikož se věří, že odpustkové listiny mají větší duchovní hodnotu. I když Luther tvrdil, že jeho pozice vůči odpustkům se shoduje s papežovou, Teze zpochybnily papežskou bulu ze 14. století o tom, že papež může používat poklad zásluh a dobrých skutků minulých svatých, aby odpouštěl časné tresty za hříchy. Teze jsou formulovány jako podklady k diskusi a ne nutně Lutherovy vlastní názory, ale Luther později objasnil své názory v textu Vysvětlení k disputaci o moci odpustků. .. pokračovat ve čtení

Katolická církev

Katolická církev, někdy také označovaná jako římskokatolická církev, je největší křesťanskou církví, která má od roku 2019 na celém světě 1,3 miliardy pokřtěných katolíků. Patří k nejstarším a největším mezinárodním institucím na světě a hrála významnou roli v dějinách a vývoji západní civilizace. Církev se skládá z 24 církví sui iuris, včetně latinské církve a 23 východních katolických církví, které zahrnují téměř 3 500[zdroj?] diecézí a eparchií nacházejících se po celém světě. Svrchovaným pastýřem církve je papež, který je římským biskupem. Římské biskupství, známé jako Svatý stolec, je ústředním řídícím orgánem církve. Správní orgán Svatého stolce, Římská kurie, má hlavní sídlo ve Vatikánu, malé enklávě italského města Říma, jehož je papež hlavou státu. .. pokračovat ve čtení