M87 Super-Volcano


Autor:
X-ray: NASA/CXC/KIPAC/N. Werner et al Radio: NSF/NRAO/AUI/W. Cotton
Formát:
4932 x 4680 Pixel (735885 Bytes)
Popis:
Tento snímek ukazuje obří galaktický „vulkán“ v obří galaxii M87, jak jej zachytily rentgenový dalekohled Rentgenová observatoř Chandra agentury NASA a observatoř Very Large Array (VLA) Národní vědecké nadace.

Kupa galaxií v okolí M87 je vyplněna horkým plynem, který na snímku Chandry září rentgenovým zářením (na obrázku modře). Při vychladnutí může plyn padat zpět do jádra galaxie, tam se mnohem rychleji ochlazuje a může tvořit nové hvězdy.

Rádiová pozorování observatoří VLA (červeně) ovšem naznačují, že vysoce energické částice výtrysku v M87, který je poháněn černou dírou, tento vývoj narušují. Výtrysk s sebou strhává poměrně chladný plyn uprostřed galaxie a svou nadzvukovou rychlostí v galaktickém prostředí vytváří rázové vlny.
Licence:
Public domain
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Tue, 09 Nov 2021 23:57:30 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Messier 87

Messier 87 je jasná masivní eliptická galaxie v souhvězdí Panny. Patří mezi nejhmotnější galaxie v širším okolí Mléčné dráhy a je ústředním členem Kupy galaxií v Panně. Je známá zejména díky velmi vysokému počtu kulových hvězdokup – obsahuje jich přibližně 12 000, kdežto Mléčná dráha asi 200 – a také díky výtrysku plazmatu, který vychází z jejího středu a šíří se téměř rychlostí světla až do vzdálenosti přinejmenším 1 500 parseků od něj. Uprostřed galaxie se nachází obří černá díra, která je hlavní složkou aktivního galaktického jádra. Galaxie patří mezi nejjasnější zdroje rádiových vln na obloze a silně září i v dalších oblastech elektromagnetického spektra. Je oblíbeným předmětem pozorování amatérských i profesionálních astronomů. .. pokračovat ve čtení