MilankovitchCyclesOrbitandCores


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
1000 x 1044 Pixel (232150 Bytes)
Popis:
Orbital Parameters for the Earth:

http://aom.giss.nasa.gov/srorbpar.html

Insolation calculation is generated from the orbital parameters

Vostok ice core data:

  • Petit, J.R., et al., 2001,

Vostok Ice Core Data for 420,000 Years, IGBP PAGES/World Data Center for Paleoclimatology Data Contribution Series #2001-076. NOAA/NGDC Paleoclimatology Program, Boulder CO, USA. ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/paleo/icecore/antarctica/vostok/deutnat.txt Temperature reconstruction is offered within the dataset.

Benthic foram data:

  • Lisiecki, L. E., and M. E. Raymo (2005), A Pliocene-

Pleistocene stack of 57 globally distributed benthic d18O records, Paleoceanography,20, PA1003, doi:10.1029/2004PA001071. http://lorraine-lisiecki.com/stack.html

A definitive temperature reconstruction is not offered within the data set. But from: http://lorraine-lisiecki.com/thesis_appendix.html#2-Appendix-B-The-d18O-of-Foraminifera is the statement:

"A large portion change in d18Oc records is thought to result of the sequestration of isotopically light oxygen (16O) in large continental ice sheets, resulting in ocean water that has a larger proportion of 18O."
Thus reduction of oxygen 18 (which is upward on the graph) indicates warmer conditions and higher sealevel.
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sat, 20 Jan 2024 15:47:59 GMT

Relevantní obrázky

(c) ZDF/Terra X/ H. Kotarba/ Albrecht M. Wendlandt, CC BY 4.0

Relevantní články

Milankovičovy cykly

Milankovićovy cykly jsou dlouhodobé změny v globálním rozložení slunečního záření dopadajícího na Zemi, které přesahují roční rozsah kolísání. Oběžná dráha Země kolem Slunce, precese zemské osy, rotace a sklon zemské osy, a tím i měnící se úhly dopadu slunečního záření na severní a jižní polokouli podléhají různým orbitálním časovým škálám s dobou trvání od 25 800 do přibližně 100 000, resp. 405 000 let. Částečně vysvětlují přirozené změny klimatu, zejména v období čtvrtohor, a mají proto velký význam pro klimatologii a paleoklimatologii. Milankovićova základní myšlenka spočívala v tom, že astronomicky podmíněná proměnlivost slunečního záření na severní polokouli měla zásadní vliv na růst a tání velkých ledových příkrovů, a tak – za spolupráce zpětné vazby mezi ledem a ledovcem – plnila kontrolní funkci pro začátek a konec různých chladných fází. Milankovićova teorie tak poprvé dala vzniknout obecně přijímanému vysvětlujícímu modelu příčin procesů pleistocenního zalednění. .. pokračovat ve čtení