PIA19058-SaturnMoon-Enceladus-PossibleHydrothermalActivity-ArtistConcept-20150311


Autor:
NASA/JPL-Caltech
Formát:
4000 x 2500 Pixel (954973 Bytes)
Popis:
Images

March 11, 2015

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=pia19058

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4507

Enceladus: Possible Hydrothermal Activity (Artist's Concept)

This cutaway view of Saturn's moon Enceladus is an artist's rendering that depicts possible hydrothermal activity that may be taking place on and under the seafloor of the moon's subsurface ocean, based on recently published results from NASA's Cassini mission.

Hydrothermal activity is a process where seawater infiltrates and reacts with a rocky crust, emerging as a heated, mineral-laden solution. This is a natural occurrence in Earth's oceans.

Researchers think microscopic grains of rock detected in the Saturn system by Cassini most likely form when hot water containing dissolved minerals from the moon's rocky interior travels upward, coming into contact with cooler water. Temperatures required for the interactions that produce the tiny rock grains would be at least 194 degrees Fahrenheit (90 degrees Celsius). On Earth, the most common way to form silica grains of the 6-to-9-nanometer size found by Cassini is hydrothermal activity involving a specific range of conditions. Namely, when slightly alkaline, slightly salty water that is super-saturated with silica undergoes a big drop in temperature.

Gravity science measurements from Cassini also suggest Enceladus' rocky core is quite porous, which would allow water from the ocean to percolate into the interior. This would provide a huge surface area where rock and water could interact.

Cassini first revealed active geology on Enceladus in 2005 with evidence of an icy spray issuing from the moon's south polar region and higher-than-expected temperatures in the icy surface there. With its powerful suite of complementary science instruments, the mission soon revealed a towering plume of water ice and vapor, salts and organic materials that issues from relatively warm fractures on the wrinkled surface. Gravity science results published in 2014 strongly suggested the presence of a 6-mile- (10-kilometer-) deep ocean beneath an ice shell about 19 to 25 miles (30 to 40 kilometers) thick.

The Cassini-Huygens mission is a cooperative project of NASA, the European Space Agency and the Italian Space Agency. NASA's Jet Propulsion Laboratory, a division of the California Institute of Technology in Pasadena, manages the mission for NASA's Science Mission Directorate, Washington.

For more information about the Cassini-Huygens mission visit http://saturn.jpl.nasa.gov and http://www.nasa.gov/cassini.
Licence:
Public domain
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Mon, 25 Mar 2024 23:23:44 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Enceladus (měsíc)

Enceladus je šestý největší měsíc planety Saturn. Měsíc má v průměru téměř 500 kilometrů, což je přibližně desetina velikosti největšího měsíce Saturnu, Titanu. Enceladus je z většiny pokryt mladým a relativně čistým ledem, který odráží téměř veškeré sluneční světlo dopadající na jeho povrch. To má za následek extrémně nízkou teplotu povrchu pohybující se okolo -198 °C. I přes svou malou velikost se na Enceladu nachází celá řada povrchových útvarů od starších oblastí silně posetými impaktními krátery po novější útvary vzniklé v posledních 100 milionech let. Rozsáhlou geologickou aktivitu vyvolávají patrně slapové síly planety Saturn, podobně jako u Jupiterových měsíců Io a Europa, protože vlastní významné zdroje tepla z radioaktivního rozpadu mít Enceladus s ohledem na svou velikost nemůže. Předpokládá se, že k zahřívání přispívá i rezonanční vazba Enceladu s měsícem Dione v poměru 1 : 2, což vyvolává uvnitř obou měsíců dodatečné slapové síly, a spolupůsobit může i měsíc Mimas. Vliv slapových sil by však nestačil k roztavení ledu, proto se vědci domnívají, že nitro Encelada musí obsahovat i jiné těkavé látky s nízkým bodem varu. Na ledovém povrchu lze rozpoznat nejméně pět různých typů terénů: četné deformace, trhliny a prolákliny, ale jen málo impaktních kráterů, z nichž jsou mnohé přetvořené plastickým tečením povrchových vrstev měsíce. Největší kráter má průměr asi 35 km. Z jejich absence je tak zřejmé, že povrch je relativně mladý. .. pokračovat ve čtení