Prehistoric Times of Bohemia, Moravia and Slovakia - NM Prague 33


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
2848 x 2136 Pixel (3146624 Bytes)
Popis:
Pravěké dějiny Čech, Moravy a Slovenska, Národní muzeum v Praze.
Nádoby ze starší doby římské (1./2. století n. l.).
Na území Čech, obývaných Germány, se často dostávaly bronzové nádoby římské provenience. Vyskytují se hlavně jako součást hrobových výbav (jmenujme především bohatá pohřebiště Dobřichov - Pičhora a Třebusice), jen zřídka se s nimi setkáme na sídlištích. Registrujeme je u nás již od nejstarších úseků doby římské, nejpočetněji v 1. pol. 1. stol. n. l., resp. v tzv. horizontu Marobudovy říše (10/5 př. n. l. - 20/30 n. l.) Během 3. století se však postupně nálezově téměř vytrácejí. Z variabilní tvarové škály jmenujme především různé typy kotlů, věder, pánví (hlavně k vaření), mís (jídelní nádoby) a též soupravy cedníků s naběračkami (picí servisy).
    • (zleva doprava)
    • Germáni často napodobovali tvary, výzdobu či jen jednotlivé detaily římských bronzových, skleněných i keramických nádob.
    • Keramika lokální produkce.
    • Napodobenina skleněných nádob
    • Keramická nádoba napodobující kovové vzory.
    • Bronzové nádoby
    • Fragment rukojeti s latinským nápisem.
Komentář k Licence:
Attribution ShareAlike 3.0
Licence:
Credit:
Fotografie je vlastním dílem
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Thu, 19 Oct 2023 02:11:14 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Doba římská na území Česka

Doba římská se v české archeologii vymezuje lety od roku 50 či 30 př. n. l. až do roku 350 nebo 380 n. l., kdy bylo území Česka obýváno především germánskými kmeny. Počátek doby římské na českém území se shoduje s odchodem Keltů a s počátkem příchodu prvních Germánů. Za konec doby římské se někdy považuje 2. polovina 4. století, kdy začaly etnické pohyby, které jsou známé jako doba stěhování národů. Pro celé období doby římské je charakteristickým prvkem interakce, konflikty a vzájemné ovlivňování mezi germánskými kmeny na území Germánie a Římany na území římského impéria. .. pokračovat ve čtení

Artefakt (archeologie)

Artefakt je druhem archeologického pramene. Jedná se o předmět, který byl člověkem záměrně vytvořený nebo pozměněný tak, aby sloužil k nějakému konkrétnímu účelu. Artefakty tvoří nejpočetnější složku archeologických nálezů, ale pro poznání života v minulosti jsou neméně významné i další druhy archeologických pramenů – ekofakty a přírodní prameny. .. pokračovat ve čtení