Srovnani pozor a simul zmeny klimatu AR5 IPCC CZ


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
940 x 942 Pixel (659062 Bytes)
Popis:
Srovnání pozorované a simulované změny klimatu na základě tří velkoprostorových indikátorů v atmosféře, kryosféře a oceánu: změny teplot vzduchu ΔT / K při povrchu nad kontinenty (žluté panely; 1 K = 1 °C), anomálie rozlohy arktického a antarktického mořského ledu v září (bílé panely) a změny entalpie svrchních 700 m oceánu ve velkých oceánských pánvích (modré panely) - ty jsou dány bilancí toků tepla do oceánu a z něj (entalpie je obdoba vnitřní energie, užívaná pro systémy, na něž působí stálý tlak). Uvedeny jsou též globální průměry změn. Anomálie jsou uvedeny vzhledem k období 1880-1919 u teplot vzduchu při povrchu, 1960-1980 u obsahu tepla v oceánu a 1979-1999 u mořského ledu. Všechny časové řady jsou průměry za desetiletí vyznačené ke středu dekády. U teplotních panelů jsou pozorování vyznačena přerušovanou čarou, pokud prostorové pokrytí zkoumaných oblastí bylo pod 50 %. U panelů znázorňujících tok tepla do oceánu a mořský led je použita plná čára tam, kde je dobré datové pokrytí a vyšší kvalita dat a přerušovaná čára je tam, kde je datové pokrytí jen dostatečné a nejistota je tedy větší. Znázorněné výsledky modelů jsou rozsahy ansámblů z multimodelových výstupů z projektu CMIP5, kde vystínovaná pásma označují intervaly spolehlivosti 5 % až 95 %.
Licence:
Credit:

IPCC 2013: Summary for Policymakers. In Climate Change 2013: The Physical Science Basis. Working Group I Contribution to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change, Figure SPM.5 [Cambridge University Press (in print)]. Translated and renamed to standard quantities from Fifth Assessement report IPCC (2013). The figure was obtained from the IPCC Working Group I Fifth Assessment Report Summary for Policymakers, page 18, WGI_AR5_SPM_brochure.pdf, Czech texts written by JenikHollan. Czech version of "IPCC Working Group I Fifth Assessment Report Summary for Policymakers" is available on www.chmi.cz.
As a UN body the IPCC publishes reports in the six official UN languages. This version of "Figure SPM.5 Summary for Policymakers. In Climate Change 2013: The Physical Science Basis. Working Group I Contribution to the Fifth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change" and its caption is therefore not an official translation by the IPCC. It has been provided with the aim of reflecting in the most accurate way the message of the original figure and its caption.

The same aim holds for an English caption here, which avoids term ‘heat content’, for which no standard definition exists in physics and which is obsolete. JenikHollan insists, that recommendations of BIPM an NIST are to be obeyed in science and technology texts (e.g., there should be always a space before the % symbol, see within SI brochure or Check List for Reviewing Manuscripts), as no better ones exist.
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Fri, 12 Jan 2024 07:40:13 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Instrumentální záznamy teplot

Instrumentální záznamy teplot jsou záznam teplot v rámci klimatu Země, založené na přímých měřeních teploty vzduchu a oceánů pomocí přístrojů. Instrumentální záznamy teplot se odlišují od nepřímých rekonstrukcí pomocí klimatických proxy dat, například z letokruhů stromů a oceánských sedimentů. Přístrojová data jsou shromažďována ze stovek meteorologických stanic, bójí a lodí po celém světě. Zatímco v mnoha hustě osídlených oblastech je hustota měření vysoká, v řídce osídlených oblastech, jako jsou polární oblasti a pouště, a také v mnoha částech Afriky a Jižní Ameriky jsou pozorování sítě řidší. V minulosti se měření prováděla pomocí rtuťových nebo lihových teploměrů, které se odečítaly ručně, ale stále častěji se používají elektronické snímače, které data přenášejí automaticky. Záznamy o globální průměrné povrchové teplotě jsou obvykle prezentovány spíše jako anomálie než jako absolutní teploty. Teplotní anomálie se měří oproti referenční hodnotě. Běžně používaným výchozím obdobím je například období 1951–1980. .. pokračovat ve čtení