The Roman theatre, built in the second half of the 1st century BC on the eastern slope of the acropolis, Aphrodisias, Caria, Turkey (18524445015)


Autor:
Carole Raddato from FRANKFURT, Germany
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
4928 x 3264 Pixel (8821758 Bytes)
Popis:

According to its inscription it was dedicated to Aphrodite and the people of the city by Gaius Julius Zoilus, a former slave of Octavian. The seating capacity was 8,000.

The cavea is preserved in a good condition: according to the standards of the Hellenistic theatres in Asia Minor, it is bigger than a semi-circle. In the following century, the monumental skene was added, which comprised six vaulted halls used as logeia, arranged around a central room, which led behind the proscenium. The facade of the skene (scaenae frons) was decorated with niches with wonderful sculptures, such as the statue of Domitian, the personification of Demos, two Muses with Apollo or Dionysus, the statue of an athlete, a replica of a statue by Polyclitus and figures of Nikes. During the 2nd century AD, the conversions necessary for the new popular spectacles of animal fights and duels were carried out: the passageways were closed, the orchestra was lowered and the parapets in front of the seats were reinforced, so that the gladiators and the animals could fight without risking the lives of the spectators.
Licence:
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Wed, 31 Jan 2024 23:59:06 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Afrodisias

Afrodisias, řecky Ἀφροδισιάς, bylo starořecké město v Anatolii, na historickém území Kárie. Město zcela zaniklo, jeho ruiny se nacházejí poblíž dnešního města Geyre. Roku 2017 byly ruiny Afrodisia zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. Město bylo nazváno podle řecké bohyně krásy Afrodíty, jejíž velká modla se zde nacházela. Tato modla se dochovala, byť bez tváře. Odborníci spekulují o tom, že původně mohlo jít o místní bohyni plodnosti, která byla s Afroditou teprve později identifikována. V římské epoše se menší sošky Afrodity z Afrodisie staly oblíbeným vývozním artiklem, byly nalezeny všude po římském světě, včetně Pax Julie. Podle byzantské encyklopedie Suda město dříve neslo tři jiná jména: Lelégōn Pólis, Megálē Pólis a Ninóē (Νινόη). K nejvýznamnějším částečně dochovaným památkám patří Afroditin chrám, propyleje zvané Sebastion, búleutérion a stadion. Jsou vystavěny z bílého a modro-šedého mramoru rozsáhle těženého z přilehlých svahů. V době, kdy byla Kárie ovládnuta Římem a stala se římskou provincií, bylo Afrodisias jejím oficiálním hlavním městem. Největší výstavba proběhla právě v římských časech, zejména v éře císaře Augusta, prostřednictvím jím osvobozeného otroka Gaia Julia Zoila. Jistě od 2. století mělo město i svou židovskou komunitu. Afrodisias zůstal centrem pohanství i pod byzantskou vládou, až do konce 5. století. Město bylo zničeno zemětřesením na začátku 7. století a nikdy již nebylo obnoveno, pouze v místě divadla bylo vybudováno malé opevněné sídliště, které bylo okolo roku 640 pojmenováno Stauropolis (Σταυρούπολις), tedy "Město kříže", což mělo zahladit stopy pohanské tradice. V 8. století již však ani tento název nebyl znám a pro označení místa užíval se jen název Kárie, tedy jméno celé oblasti. Diecéze zde fungovala až do 11. století. Zbytky Afrodisia byly znovu vypleněny rebelem Theodorem Mankafasem v roce 1188 a poté seldžuckými Turky v roce 1197. Ke konci 13. století se natrvalo dostaly pod tureckou kontrolu. Některé části Geyre byly ve 20. století odstraněny, aby bylo možné odkrýt zbytky starověkého sídla. Nové Geyre začalo být stavěno o kus dál. Ve městě se narodil starořecký filozof Alexandr Afrodisijský a spisovatel Charitón, autor nejstaršího plně dochovaného románu Příhody Chairea a Kallirhoy. .. pokračovat ve čtení