Urfa Adamı


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
3858 x 5182 Pixel (7034350 Bytes)
Popis:
Urfa Adamı, insanlık tarihinin iyi korunagelmiş, doğal büyüklükteki en eski heykeldir. Balıklıgöl'ün hemen kuzeyinde, eski Urfa evlerinin altında bulunan bu heykel çanak çömleksiz Neolitik yerleşim bölgesinde 1990 yılında bulunmuştur. Yerleşim yerinin varlığı terazzo türü tabanlar ve o döneme ait çakmak taşı aletlerden anlaşılmaktadır.


Kireçtaşından yapılmış olan heykel 1.80 metre boyunda olup derin betimlenen göz yuvalarına siyah obsidyen parçalar yerleştirilmiştir. "V" biçimli kolyeyi andıran çizgiler dışında heykel çıplak görünümdedir ve elleri önde kavuşturulmuştur. Heykelin alt kısmı bir yuvaya yerleştirilecek şekilde "U" biçimli oyulmuştur.
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Thu, 01 Feb 2024 00:00:06 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Muž z Urfy

Muž z Urfy nebo Muž z Balıklıgölu je starověká antropomorfní socha nalezená v Balıklıgölu poblíž Urfy, na jihovýchodě Turecka. Je datována do období 9000 př. n. l., tedy do období předhrnčířského neolitu. Je označována za „nejstarší naturalistickou sochu člověka v životní velikosti“. Nález je dáván do souvislosti s nedalekými archeologickými nalezišti Göbekli Tepe a Nevalı Çori, kde existovaly poměrně vyspělé kultury ve stejné době. Potvrdit, zda v těchto místech socha přímo vznikla, je obtížné i proto, že socha byla nalezena během stavebních prací a přesné místo nálezu nebylo řádně zaznamenáno. Göbekli Tepe se nachází asi 10 kilometrů od Urfy. K nálezu sochy došlo v roce 1993. Je téměř 190 centimetrů vysoká. Oči tvoří hluboké otvory, ve kterých jsou zasazeny segmenty černého obsidiánu. Vyznačuje se límcem nebo náhrdelníkem ve tvaru V. Ruce postavy jsou sepnuté vpředu a zřejmě zakrývají genitálie. Ústa chybějí. Absence ňader naznačuje, že zobrazeným je muž. Z pozice rukou na genitálu archeologové soudí, že mohlo jít o symbol plodnosti. Podle amerického psychologa Juliana Jaynese bylo funkcí všech starověkých soch bez úst zprostředkovávat styk s dušemi mrtvých. .. pokračovat ve čtení