Martín Bernat

Martín Bernat
Narození1450
Úmrtí1505 (ve věku 54–55 let)
Povolánímalíř
RodičeMartín Bernat the Elder
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Ferdinand I Kastilský vítá sv. Dominika Martina Bernata a Bartolomé Bermeja, Museo del Prado, z oltáře sv. Dominika

Martín Bernat (fl. 1450–1505) byl španělský malíř z období pozdní gotiky, působící v Zaragoze, kde spolupracoval s Bartolomé Bermejem. Data narození a úmrtí nejsou známa.

Raná kariéra

Bylo doloženo, že Martín Bernat, syn malíře stejného jména, „slíbil, že do dvou let dokončí oltář sv. Dominika, který v Daroce nedokončil Bartolomé Bermejo“. Z oltáře, pravděpodobně rozebraného v 18. století v důsledku požáru kostela, se v Museo del Prado zachoval pouze ústřední panel zobrazující krále Ferdinanda I. Kastilského, jak vítá sv. Dominika, pravděpodobně jedinou část oltáře dokončenou Bermejem. V letech 1479 až 1484 se Bernat znovu objevuje spolu s Bartolomé Bermejem při pracích na restaurování polychromovaného oltáře katedrály a při tvorbě nového oltářního obrazu pro kapli chrámu Panny Marie na Sloupu v Zaragoze, který je nyní v soukromé sbírce.

Umělecká spolupráce

Spolupráce s Bermejem měla na Bernatovo umění a obecně řečeno na aragonském malířství konce 15. století velký vliv, často se opakuje zakotvená typologie svatých vytvořená Bermejem na oltáři sv. Dominika. Takový jako sv. Viktorián z Asanu mezi sv. Gaudiosem a sv. Nazairem v katedrále v Barbastru nebo sv. Blažej mezi sv. Vincentem a sv. Vavřincem ve farním kostele sv. Máří Magdaleny z Léceře.

Spolu s Miguelem Ximénezem byl Bernat najat v roce 1485, aby namaloval hlavní oltář farního kostela v aragonském městečku Blesa v provincii Teruel, věnovaný legendě Svatého kříže, nyní v muzeu v Zaragoze. Skutečnost, že většina plateb byla určena Ximénezovi, který v roce 1487 účtoval sám, naznačuje, že Bernatův příspěvek byl menší.

Oba malíři měli nezávislé dílny, ale často spolupracovali na velkých dílech. V roce 1489 namalovali oltář Všech svatých pro augustiniánský klášter v Zaragoze, ztracené dílo, které je známo od dvou malířů, kteří odcestovali do Barcelony za doprovodu mnicha aragonského konventu za účelem studia hlavního oltáře svatého Augustina od Jaume Hugueta. O rok později se spojili s kastilským malířem Fernandem del Rincónem, s nímž podepsal dohodu o partnerství pro případné budoucí projekty.

Dokumenty, které se dochovaly, ukazují na velký počet smluv, což svědčí o tom, že Bernat měl vynikající pověst a mohl si dovolit udržovat plodnou dílnu, jejíž dopad je patrný v řadě oltářních obrazů aragonského prostředí. Zdokumentovaná díla, s výjimkou oltáře v Blese, jsou však již ztracena. Jedná se o oltáře pro kapli v Talaveře, obraz Očištění v Tarazonské katedrále se zajímavými alegoriemi ctností a svobodných umění namalovaných v grisaillu a oltář pro kostel San Juan Bautista v aragonském Zaidínu, z nějž se dnes dochoval jen ústřední panel, vystavený v Diecézním a regionálním muzeu ve městě Lleida.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Martín Bernat na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Martín Bernat na Wikimedia Commons
  • Azcarate, José María (2000). Gotické umění ve Španělsku. Madrid. ISBN 84-376-0894-5.
  • Beltran Lloris, Miguel a další (1990). Muzeum Zaragoza. Sekce výtvarného umění. Musea Nostra. Evropská sbírka muzeí a památek. ISBN 84-87007-17-1, ISBN 84-87007-17-1 .
  • Gudiol, Joseph (1971). Středověké malby v Aragonii. Zaragoza, Instituce Ferdinand. ISBN 84-00-04704-4, ISBN 84-00-04704-4 .
  • O Bergovi, Judith, „Zázrak se sněhem a oltář Martina Bernata, Bartolomé Bermeja a Juana Lobera pro klášter Panny Marie na Sloupu“, Goya (2006), č. 307–308.
  • Lacarra Ducay, Maria del Carmen, „Setkání sv. Dominika s Ferdinandem I. Kastilským“, Aragon ve středověku, X–XI (1993), s. 450–454.
  • Lacarra Ducay, Maria del Carmen, „Studie podepsaného panelu Martina Bernata Diecézním a regionálním muzeu ve městě Lleidě“ Aragon ve středověku, XX (2008), s. 2.   413–425.
  • Ortiz Valero, N., „Varhany kostela San Pablo de Zaragoza, dílo Johán Ximénez Garcés, prováděné v letech 1480 až 1483“, v: Bulletin muzea a institutu „Camon Aznar“ č. XCII, Zaragoza, 2003, str.   169–195.
  • Valero Ortiz, N., „Martin Bernat“ v: Hispano-gotický obraz. Bartolomé Bermejo a jeho časy “, Národní muzeum katalánského umění (26. – 11. února 2003) a Muzeum výtvarných umění v Bilbau (9. června – 31. srpna 2003), s. 262–264.
  • Valero Ortiz, N., „Poslední vůle Martina Bernata, malíře oltářních obrazů, dokumentovaná v Zaragoze v letech 1450 až 1505“, in: Bulletin muzea a institutu „Camon Aznar“, č. 106, Zaragoza, 2010, s. 2. 181–199.

Média použitá na této stránce

B.Bermejo ret.St.Domingo Silos taula central 4131.jpg
Taula de Santo Domingo de Silos com a bisbe de Bartolomé Bermejo i Martín Bernat.

Formava part del desmembrat Retaule de Santo Domingo de Silos (església parroquial de Santo Domingo de Silos de Daroca, Saragossa).

Aquesta taula està al Museo del prado, Madrid
Bernat-bermejo fernando I castilla.jpg
La obra representa al rey Fernando I de León, que aparece junto a sus cortesanos, acogiendo a Santo Domingo de Silos, que había escapado del monasterio de San Millán de Suso tras enfrentarse con el rey García Sánchez III de Pamplona, hermano del propio monarca leonés. Y cuando llegó a Castilla y fue recibido por el monarca leonés a las puertas de la ciudad de Burgos, el soberano nombró al santo abad del monasterio que posteriormente llevaría su nombre.
B.Bermejo ret.St.Domingo Silos Ferran I Castella acollint el Sant 4134.jpg
Taula de Ferran I Castella acollint Sant Domingo de Silos de Bartolomé Bermejo i Martín Bernat.

Formava part del desmembrat Retaule de Santo Domingo de Silos (església parroquial de Santo Domingo de Silos de Daroca, Saragossa).

Aquesta taula està al Museo del prado, Madrid
B.Bermejo ret.St.Domingo Silos hipotesi 4130.jpg
Autor: Amadalvarez, Licence: CC BY-SA 4.0
Hipotesi del retaule de Santo Dominigo de Silos de Bartolomé Bermejo i Martín Bernat. Església parroquial de Santo Domingo de Silos de Daroca, Saragossa.