Setrvačnost

Související informace naleznete také v článku 1. Newtonův pohybový zákon.

Setrvačnost je vlastnost hmotných těles (těles s hmotností), která se snaží setrvat ve stavu před vnějším fyzikálním působením, tj. v případě, že na těleso nepůsobí žádná vnější síla. Jinými slovy, jedná se o odpor tělesa vůči změně jeho rychlosti.

V mechanice můžeme setrvačnost popsat jako schopnost tělesa neměnit směr ani rychlost posuvného pohybu vůči inerciální vztažné soustavě. Jsou-li působící síly v rovnováze (tj. vzájemně se ruší) setrvává těleso v původním stavu, tedy v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu. Mírou setrvačnosti je (setrvačná) hmotnost tělesa.

Pojem setrvačnosti lze aplikovat i na otáčivý pohyb těles a jejich rovnoměrné otáčení s konstantním směrem osy otáčení, jsou-li v rovnováze působící síly i jejich momenty. Mírou setrvačnosti je v takovém případě moment setrvačnosti.

Z uvedených principů vyplývají i důsledky pro setrvačnost proudění tekutin a relativní stabilitu jeho vírů.

Příkladem jiného typu setrvačnosti je tepelná setrvačnost. Za setrvačnost můžeme, do určité míry, považovat i průchod proudu (elektron je hmotná částice) vinutím indukčnosti po odpojení/připojení elektrického zdroje. Mnozí sem zařadí i "setrvačnost lidského myšlení".

Související články

Média použitá na této stránce

01.Опит на Тисанди.ogv
Autor: Andrejdam, Licence: CC BY-SA 4.0
Mass suspended on thread (Tissandier experiment). A mass is suspended on a thread. Second thread is attached to the underside of the mass. If the lower thread is pulled with a big force, sharply, the lower thread breaks and the mass stays hanging on the upper thread. If the lower thread is pulled with a force that increases slowly, the upper thread breaks and the mass follows. In the first case, the big inertia of the mass and short time of the acting force doe not allow to transfer the effect of the force to the upper thread. In the second case, there is enough time to transfer the effect of the pulling force to the upper thread. Thus, the pulling force acts on the lower thread, while the pulling force and the gravitational force of the mass act on the upper thread and it brakes.
Experiment is performed and explained by Prof. Oliver Zajkov at the Physics Institute at the Ss. Cyril and Methodius University of Skopje, Macedonia.