Letohrádek Kinských - Musaion 401


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
3600 x 2400 Pixel (5349038 Bytes)
Popis:
Národopisné muzeum - Musaion: Ondrášova valaška
Komentář k Licence:
w:cs:Creative Commons
uveďte autora zachovejte licenci
Dílo smíte:
  • šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti
  • upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech
Za těchto podmínek:
  • uveďte autora – Máte povinnost uvést autorství, poskytnout odkaz na licenci a uvést, pokud jste provedli změny. Toho můžete docílit jakýmkoli rozumným způsobem, avšak ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval vás nebo vaše užití díla.
  • zachovejte licenci – Pokud tento materiál jakkoliv upravíte, přepracujete nebo použijete ve svém díle, musíte své příspěvky šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí jako originál.
Licence:
Credit:
Pořízeno s vybavením z grantového projektu Wikimedia ČR „Fotoaparát
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Wed, 17 Jan 2024 17:32:19 GMT

Relevantní obrázky

(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0
(c) Matěj "Dědek" Baťha, CC BY-SA 3.0

Relevantní články

Letohrádek Kinských

Letohrádek Kinských, nověji též zvaný Musaion, je předměstská vila z 1. poloviny 19. století zbudovaná ve stylu pozdního klasicismu s prvky empíru podle projektu vídeňského architekta Heinricha Kocha. Nachází se v Kinského zahradě čp. 98-XVI. na pražském Smíchově. .. pokračovat ve čtení

Valaška

Valaška je obecně užívané označení pro dlouhou, lehkou a tenkou sekeru. Správné označení ovšem je obušek, jak tento opěrný, obranný i pracovní nástroj nazývali jeho poslední uživatelé v zemích koruny české – moravští Valaši. Kromě Valašska se nošení obušku dlouho udrželo i na Slovensku a v polském Podhalí – v oblastech ovlivněných tzv. valašskou kolonizací a salašnickým chovem ovcí. Přitom v 17. století se obušek dokládá také mezi ostatním českým i německým obyvatelstvem u nás a patřil ke zbraním, jejichž nošení na veřejná shromáždění se poddaným zakazovalo. Roku 1838 se Valachům zapovědělo nosit železné obušky – ale zákaz se porušoval. S vývojem folklorismu nabýval obušek-valaška funkci regionálního znaku. Topůrko se zkrátilo na cca 1 m – na délku cestovní hole a obušek se stal suvenýrem, který nebyl ušetřen samoúčelného zdobení „lidovým“ ornamentem. Dnes je vyráběna hlavně jako suvenýr nebo na dekorativní účely. Valaška – obušek je zařazena na seznamu kulturního dědictví UNESCO. .. pokračovat ve čtení