Pohanské kameny


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
600 x 450 Pixel (83636 Bytes)
Popis:
Pohanské kameny bei Višňová mutmaßliches Sonnenheiligtum mit einem Tor zur Beobachtung der Sonnenwenden (Sommersonnenwende Sonnenuntergang und Wintersonnenwende Sonnenaufgang)
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sun, 03 Mar 2024 14:09:30 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Pohanské kameny

Pohanské kameny jsou návrším v Libereckém kraji na severu České republiky vzdálené asi 1 kilometr severozápadně od Višňové ve Frýdlantském výběžku. Nachází se zde skupina mohutných balvanů z rumburské žuly, jejichž konstelace připomíná dolmen. Mají totiž podobu balvanů, přes něž je položen další, který zastřešuje i průlez mezi nimi. Na nejvyšším z těchto kamenů jsou velké mísovité prohlubně, jež byly do 19. století považovány za lidský výtvor. Nelze sice vyloučit, že se kameny využívaly ke kultovním účelům a zmíněné prohlubně sloužily za kultovní misky, prohlubně jsou však přírodním výtvorem. Německý badatel Karl Benjamin Preusker vyslovil myšlenku, že se zde konaly starogermánské slavnosti slunovratu. Podle pověsti se kolem kamenů dříve projížděla démonická bytost, kterou vezl ohnivý kočár. .. pokračovat ve čtení