Polio sequelle
- Photo Credit:
- Content Providers(s): CDC
After initial oropharyngeal inoculation, and multiplication, the virus enters the bloodstream, thereby, finding its way to the central nervous system, and infecting the motor neurons of the anterior horn of the spinal cord and within the brain itself.
This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #5578. Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers.
|
Relevantní obrázky
Relevantní články
Dětská obrnaDětská obrna, též dětská přenosná obrna nebo poliomyelitida je virové infekční onemocnění člověka. Původcem je Poliovirus z čeledi Picornaviridae. Přibližně 90 až 95 % infekcí nezpůsobuje žádné symptomy. To ovšem také znamená, že z těchto nakažených se stávají nevědomky přenašeči. Dalších 5 až 10 % lidí má méně závažné symptomy, jako jsou horečka, bolest hlavy, průjem, strnulost krku a bolesti v horních a dolních končetinách. Tito lidé se většinou navrátí do původního stavu během jednoho až dvou týdnů. U asi 0,5 % případů se objeví svalová slabost ústící v neschopnost pohybu. K tomu může dojít během několika hodin až několika dní. Tato ochablost nejčastěji zahrnuje dolní končetiny, ale může řidčeji také zahrnovat svaly hlavy, krku a bránice. Část pacientů se plně zotaví. Z těch se svalovou slabostí okolo 2 až 5 % dětí a 15 až 30 % dospělých umírá. Léta po zotavení se může vyskytnout post-polio syndrom, při němž dochází k postupnému rozvoji svalové ochablosti podobné té, kterou osoba prodělala během iniciální infekce. .. pokračovat ve čtení