Průjezd obloukem neklopeným a klopeným - bez naklápěcí skříně a s ní


Autor:
Přisuzování:
Obrázek je označen jako „Vyžadováno uvedení zdroje“ (Attribution Required), ale nebyly uvedeny žádné informace o přiřazení. Při použití šablony MediaWiki pro licence CC-BY byl pravděpodobně parametr atribuce vynechán. Autoři zde mohou najít příklad pro správné použití šablon.
Formát:
1045 x 539 Pixel (55043 Bytes)
Popis:
Průjezd obloukem nepřevýšeným (a) a převýšeným - bez naklápěcí skříně (b) a s ní (c).

V obrázku jsou znázorněna také zrychlení působící na pasažéra v soustavě vozu. Celkové zelené zrychlení (není znázorněno zrychlení, kterým sedadlo působí na pasažéra, to je přesně opačné k tomuto zelenému zrychlení) je rozloženo jednou na dvojici modrých zrychlení - svislého a vodorovného a po druhé na dvojici červených zrychlení - kolmého a rovnoběžného s podlahou vagónu.

  • g - gravitační zrychlení Země
  • a_o - odstředivé zrychlení
  • a_p - příčné zrychlení
  • α - úhel převýšení koleje
  • β - úhel naklopení skříně vagónu
Licence:
Credit:
Vlastní dílo
Sdílet obrázek:
Facebook   Twitter   Pinterest   WhatsApp   Telegram   E-Mail
Více informací o licenci na obrázek naleznete zde. Poslední aktualizace: Sun, 16 Jul 2023 10:54:22 GMT

Relevantní obrázky


Relevantní články

Průjezd obloukem

Průjezd obloukem je v dopravě stav, kdy vozidlo mění směr pohybu (zatáčí). Aby mohlo vozidlo zatočit, je nutno zajistit dostatečnou dostředivou sílu. V případě silniční dopravy to znamená dostatečné tření resp. adhezi mezi koly vozidla a povrchem vozovky, v případě kolejové dopravy zajišťuje vedení kola na něm vytvořený okolek. Mezi další opatření, která mají zajistit hladký průjezd obloukem, patří na straně vozidla vhodný návrh konstrukce pojezdu a na straně jízdní dráhy vhodné převýšení (náklon) a přechodnice. .. pokračovat ve čtení