Dianin Dvůr

Dianin Dvůr
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr
Základní informace
Výstavbaokolo 1736 (dvůr)
Přestavbaokolo 1763 (první zámek), 1819 (druhý zámek)
StavebníkJan Bedřich a Kryštof Václav Vidršpergárové
Další majiteléVidršpergárové, Beckové, Coudenhove-Kalergi
Poloha
Adresazaniklá osada Dianin Dvůr, Švarcava, Rybník, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Dianin Dvůr
Dianin Dvůr, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina loveckého zámečku a zaniklá osada Dianin Dvůr (něm. Dianahof; objevuje se také jako Diana) stávaly v lesích u česko-bavorských hranic na návší nad údolím Černého potoka, necelý 1 km od dnes rovněž zaniklé obce Švarcava, pod kterou administrativně spadaly. Dnes zbytky zámečku patří pod Rybník a okolo něj vedou cyklotrasy 36 a EV 13 z Rybníka na zaniklou osadu Úpor.

Historie

Na místě zámečku původně stával poplužní dvůr, který byl založen okolo roku 1736 Janem Bedřichem a Kryštofem Václavem Vidršpergáry. Na přelomu let 17371738 je poprvé zmiňován a to ještě pod názvem Schwarza Hof, podle nedaleké obce Schwarzbach (Švarcava). Jeho součástí byl i ovčín. Jako Diana Hoff se poprvé objevuje v roce 1763 a zřejmě již tehdy stával v areálu dvora malý zámeček. Při číslování Švarcavy dostal dvůr čp. 1 a 2, další čísla pak připadla až stavením v Dolní Huti. Po požáru v roce 1812 nechal v roce 1819 Kryštof Vidršpergár postavit lovecký zámeček, doplněný o hospodářské budovy. Zámecká kaple pak byla v roce 1825 zasvěcena sv. Kryštofu. Kromě toho zde stála také škola, kam chodili žáci z Horní a Dolní Huti, Švarcavy a Františkovy Studánky. V letech 18571869 zde žil tehdejší majitel baron Beck.

Na podzim 1870 došlo hrabaty Coudenhove-Kalergi v okolí zámečku k vybudování obory pro daňky a jeleny, která při obvodu měřila 18 km. V roce 1916 se dočkal přestavby i zámeček. Ten si pak oblíbila především hraběnka Micuko Coudenhove-Kalergi, původem z Japonska. Po druhé světové válce jej využívala Pohraniční stráž, po jejich přemístění na Bernštejn byl vojáky vyrabován a jelikož se nacházel v hraničním pásmu, ponechán svému osudu. Podle doložených zpráv měl ještě v 70. letech střechu a také interiéry byly zčásti dochované. Až do 90. let stála v jeho blízkosti kovová hláska, tzv. špačkárna. Po roce 1945 se zámeček objevuje již pouze pod názvem Diana. Vybavení ze zámku se Pohraniční stráží postupně dostalo na jejich další sídla – kromě již zmíněného Bernštejna např. i na zámek v Poběžovicích. Některé kusy se ještě v 90. letech nacházely poházené v okolí zámecké zříceniny.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic