Mungo (trhaná vlna)
Mungo je textilní surovina („trhaná vlna“), která vzniká rozvlákněním těžkých valchovaných tkanin.
Výroba a použití munga
Vytříděné, rozstříhané hadry se (často) karbonizují, napouštějí 10-12 % špikovacího oleje a předkládají trhacím strojům (kovové hroty několika bubnů za sebou vytrhávají z pevně stisknuté textilie chomáče vláken). Chomáče se pak zpravidla dále rozvolňují na tzv. druzetách nebo garnetách (ozubené válce pracující na principu mykání).
Rozvolněný materiál obsahuje vlákna s maximální délkou 10-15 mm a s velmi nízkou pevností, zpravidla v různobarevných odstínech. Materiál se dá použít k výrobě mykané příze jen s podílem asi do 30 % ve směsi s tzv. nosnými vlákny na přikrývky a levné oděvní tkaniny a pleteniny. [1]
Ze začátku 21. století je známé také použití munga na netkané textilie [2]
Z historie munga
Technologii rozvlákňování tuhých tkanin začal používat Samuel Parr v anglickém hrabství Yorkshire v roce 1834. Asi o 20 let dříve tam byla zavedena výroba shoddy (recyklace pletenin a měkčích textilií). Název mungo měl vzniknout při prvních nabídkách nové vlákniny, kdy se Parr snažil přesvědčit nedůvěřivého zákazníka slovy: „it mun goa“, spisovně: it must go (česky: „to musí jít“ (bez potíží spřádat) ).
Ve 2. dekádě 20. století stálo mungo asi 5,5 pencí / kg (cena střížní vlny byla cca čtyřnásobná). [3]
Na začátku 21. století se mungo přidávalo také do směsí s hodnotnými materiály, jako je mohér, kašmír nebo šapové hedvábí. [4] Informace ani o rozsahu výroby ani o cenách nejsou publikovány.
Reference
- ↑ Nötzold: Handbuch der Streichgarn- und Vigognespinnerei, Fachbuchverlag Leipzig 1970, str. 78-127
- ↑ Trhaná vlna v sorbentech: http://doc.utwente.nl/86557/
- ↑ Beaumont: Wool Substitutes, Issac Pitman & Sons, London 1922
- ↑ Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9, str. 475
Související články
Média použitá na této stránce
Prize z trhane vlny Mungo
Old Rags Into New Cloth- Salvage in Britain, April 1942
An engineer at this textile mill sets the teeth of the rag grinding machine. Strips of salvaged clothing and other woollen materials are shredded in this machine to form 'shoddy' which will then be added to new wool to produce new cloth.