Joinville-le-Pont

Joinville-le-Pont
Kostel sv. Karla Boromejského
Joinville-le-Pont – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška33–61 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartementVal-de-Marne
ArrondissementNogent-sur-Marne
KantonJoinville-le-Pont
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,31 km²
Počet obyvatel14 177 (2006)
Hustota zalidnění6 137,2 obyv./km²
Správa
StarostaOlivier Dosne
Vznik1791
Oficiální webwww.ville-joinville-le-pont.fr
PSČ94340
INSEE94042
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joinville-le-Pont zvuk [žoanvil l'pon] je francouzské město v departmentu Val-de-Marne v regionu Île-de-France.

Poloha

Ze severu hraničí s městem Nogent-sur-Marne, na východě sousedí s městem Champigny-sur-Marne, na jihovýchodě s městem Saint-Maur-des-Fossés, na jihu s městem Maisons-Alfort, na jihozápadě se Saint-Maurice a na západě s Paříží, kde hranici tvoří Vincenneský lesík.

Historie

Joinville byl původně součástí města Saint-Maur-des-Fossés. Biskup Odon de Sully založil v roce 1205 opatství Saint-Maur a u něho vznikl most přes Marnu. Na březích řeky vznikly hostince pro ubytování lodníků i cestujících. Kolem roku 1259 se malá osada nazývala Pont-des-Fosses, později Pont-de-Saint-Maur a ještě později Branche-du-Pont-de-Saint-Maur. Lodníci zde postavili kapli sv. Leonarda.

Dne 25. dubna 1590 budoucí král Jindřich IV. dobyl most. V roce 1649 byl most zničen příznivci Frondy. Stejně tak v roce 1652 vojáci Condého. V roce 1669 osada Branch-du-Pont-de-Saint-Maur měla 132 domů a 430 obyvatel. V roce 1693 byla připojena k farnosti Fontenay-sous-Bois, později k Saint-Maur-des-Fossés.

Za Velké francouzské revoluce se bývalé farnosti změnily v obce. Branche-du-Pont-de-Saint-Maur požadovala samostatnost s odvoláním na existenci kaple sv. Leonarda, kterou získala v roce 1790.

Dne 30. března 1814 se u mostu odehrála bitva, ve které francouzskou armádu porazily pluky Rakušanů, Kozáků a Würtemberčanů. Při bitvě padlo 265 vojáků.

V roce 1831 se název města změnil z dosavadního Branche-du-Pont-de-Saint-Maur na Joinville-le-Pont na počest Františka Ferdinanda Filipa Orleánského, prince de Joinville (1818-1900), třetího syna Ludvíka Filipa. Přidáním "le-Pont" se zabránilo záměně s městem Joinville v departementu Haute-Marne.

Během obléhání Paříže za prusko-francouzské války se zde odehrála bitva mezi francouzskými a německými vojsky, při které vojáci zničili zdejší most. V bitvě padlo 2000 osob.

Město Joinville se v 19. století stalo známé svými zábavními podniky, které se nacházely podél Marny, a které se staly oblíbeným nedělním výletním místem pro Pařížany.

V roce 1921 zde filmová společnost Pathé instalovala svá filmová studia, která zde zůstala až do roku 1987, kdy byly televizní ateliéry uzavřeny a přeloženy do Bry-sur-Marne.

V roce 1929 byl Vincenneský lesík administrativně připojen k městu Paříži a spolu s ním i část území Joinville včetně Hippodromu Vincennes.

Partnerská města

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joinville-le-Pont na francouzské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857–1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Fr-Paris--Joinville-le-Pont.ogg
Autor: Jjackoti, Licence: CC BY-SA 3.0
French pronunciation of « Joinville-le-Pont »
Joinville-le-pont eglise st charles.JPG
Autor: Eponimm, Licence: CC BY-SA 3.0
The Saint Charles Borromée church of Joinville-le-Pont