Ostrov (tvrz)

Ostrov
tvrziště od východu
tvrziště od východu
Základní informace
Výstavba14. století
Přestavba15. století
Zánik2. polovina 15. století
Poloha
AdresaJedomělice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Ostrov
Ostrov
Další informace
Kód památky16399/2-690 (PkMISSezObrWD) (součást památky zaniklá ves s tvrzí - Na Zámkách (Ostrov))
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov je zaniklý sídlištní celek, který sestává ze zaniklé vsi a tvrze, nacházející se asi tři kilometry jihozápadně od obce Jedoměliceokrese Kladno. V roce 1967 byly jejich pozůstatky zapsány jako kulturní památky.[1][2] Na jižním okraji sídliště je přírodní památka Ostrov u Jedomělic.

Historie

První písemná zmínka o Ostrovu je z roku 1395, ale vesnice s tvrzí vznikla pravděpodobně již na počátku 14. století.[3] Na přelomu 14. a 15. století zde sídlil rychtář Jakub ze Slaného, po němž tvrz zdědila jeho manželka Anna. Po její smrti majetek připadl jako odúmrť králi, který ho přenechal podkomořímu Hájkovi z Hodětína uváděnému okolo roku 1413.[4] Poslední zmínka o vesnici je z roku 1435 a na počátku 17. století se uvádí jako pustá.[3]

Stavební podoba

Tvrziště se nachází na ostrožně nad soutokem dvou malých potoků, zatímco vesnice se rozkládala asi o padesát metrů dále na východ o něco níže ve svahu.[3]

Tvrziště

Tvrziště má okrouhlý půdorys, který vymezovala obvodová zeď dlouhá 55 metrů. Uvnitř stála pravděpodobně věž se čtvercovým půdorysem, jejíž spodní část byla kamenná a vyšší patra nejspíš roubená. Jádro tvrze odděloval od zbytku ostrožny na západě příkop, před kterým se nacházel lichoběžníkový hospodářský dvůr obklopený nízkým valem z opuky. Jediným pozůstatkem jeho zástavby je relikt stavby v místě předpokládaného vstupu. Její část byla kamenná a mohla sloužit jako špýchar, ale mohla mít také obrannou funkci.[3]

Vesnice

Vesnici tvořilo pět usedlostí na parcelách širokých 14–27 metrů, z nichž čtyři se nacházely na severní straně návsi a jedna na jižní straně. Jižní usedlost měla budovy uspořádané ve tvaru písmene L, zatímco ostatní byly řadového typu s průjezdním dvorem nebo měly dvůr obestavěný ze tří stran. Dochované zbytky zdí jednotlivých domů jsou široké 60–70 cm a podle množství destruovaného zdiva je možné, že byly postavené celé z kamene (Archeologickým výzkumem byly celokamenné usedlosti podrobně zdokumentovány na nedaleké soudobé zaniklé vsi Svídna[zdroj?!]). Na západním okraji vesnice stála stavba nejasného účelu. V okolí vesnice se nachází několik menších těžebních jam, ve kterých se lámal kámen a velká jáma na východním okraji je pozůstatkem těžby uhlí.[3]

Přístup

Na lokalitu nevede žádná turisticky značená trasa. Přístupná je po polních a lesních cestách z Jedomělic nebo z Mšece.[5]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-27]. Identifikátor záznamu 126948 : Tvrz Na Zámkách, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-27]. Identifikátor záznamu 129992 : Zaniklá ves, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  3. a b c d e KUNA, Martin, a kol. Archeologický atlas Čech. 2. vyd. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2015. 520 s. ISBN 978-80-87365-82-3. Kapitola Jedomělice, s. 138–141. 
  4. ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Ostrov – tvrz, s. 364. 
  5. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-27]. Dostupné online. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Slansko a Rakovnicko. Svazek VIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 305 s. Kapitola Tvrze na Smečensku, s. 150. 
  • VYTLAČIL, Lukáš. Čtyři tvrziště na Slánsku. Hradečno, Humniště, Ostrov a Řisuty. 1. vyd. Plzeň: Petr Mikota, 2006. 32 s. ISBN 80-86596-70-2. Kapitola Ostrov, s. 15–20. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic