Sonia Jakuschewa
Sonia Jakuschewa | |
---|---|
Sonia Jakuschewa, foto Jan Koblasa | |
Jiná jména | Sofia Koblasa |
Narození | 23. ledna 1961 Moskva |
Vzdělání | Státní vysoká škola výtvarných umění V. I. Surikova |
Povolání | malířka |
Partner(ka) | Jan Koblasa |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Sonia Jakuschewa (rusky Соня Якушева, roz. Софья Валерьевна Якушева; * 23. ledna 1961, Moskva) je rusko-německá výtvarnice a vizuální básnířka, která se zabývá malbou, grafikou a sochařskými objekty.
Život
V letech 1980–1985 studovala na Státní vysoké škole výtvarných umění V. I. Surikova v Moskvě obor malířství (prof. Tahir T. Salakhov). V době radikálních politických a kulturních zvratů během tzv. „perestrojky“ patřila Sonia Jakuschewa k aktivní skupině moskevské alternativní umělecké scény. V 80. letech vystavovala na kolektivních výstavách doma i v zahraničí, např. v Belgii, Chile, Finsku, Francii, Nizozemsku, Polsku, Švédsku a v USA. Od roku 1988 se zabývala abstraktní malbou a v roce 1989 měla první samostatnou výstavu v Galerii Na Kaširke („На Каширке“).[1]).[1]
Roku 1992 získala stipendium Ministerstva kultury Šlesvicka–Holštýnska v Künstlerhaus Selk. 1993 se provdala za Jana Koblasu. Roku 1994 se stala členem BBK (Berufsverband Bildender Künstler) v Hamburku.[2] Následovaly pracovní pobyty v Římě, Praze a na ostrově Ibiza.
Od roku 1993 žije a tvoří v Hamburku a v Praze.
Dílo
Sonia Jakuschewa se již během studií zabývala teoretickými pracemi umělců Bauhausu: Kandinského a Ittena, Goetheho naukou o barvě i psychologickou analýzou Rudolfa Arnheima o vizuálním vnímání.[3] Tou dobou již byla veřejně přístupná díla francouzských impresionistů ze světoznámých sbírek Tschukinových a Morozovových v moskevském Puškinově muzeu. Přitahovaly ji zejména malby Matisse, Bonnarda a Cezanna.
Záhy po ukončení studia, v době politického zvratu, se zařadila do progresivního proudu ruské malby, který se radikálně vymezoval proti oficiální výtvarné produkci. Znalec a sběratel východoevropského umění Jürgen Weichardt ji řadí k moskevské abstraktní škole pozdních osmdesátých let dvacátého století a obrazy Sonii Jakuschewy vnímá jako „díla vnitřního osvobození, která s velkou silou a otevřeností takovou svobodu v sobě nesou a existenci uměleckého činu přímo transportují a zvýrazňují“.[4]
Její dosavadní malířské dílo lze rozdělit do dvou skupin. Jednak jsou to expresivní barevné obrazy, na druhé straně pak monochromní práce ve světle šedých tónech s akcenty černé nebo bílé, u nichž vzniká napětí mezi hladkou základní plochou a silným pastózním nánosem, který působí zvláštní plasticitou.[5]
Expresivní barevné obrazy z cyklu Červených krajin, Ruských krajin nebo Zahrad vznikaly převážně v první polovině 90. let, tedy v době Jakuschewy moskevského pobytu a následného přesunu do Hamburku. S intenzitou malířského gesta souzní hutnost a volba barev. Jejich kombinace a jemné nuance prozrazují autorčin velký cit pro barvu a pro její výpovědní hodnotu (Zahrada, 1992, Sen, 1998, Krajiny z let 2010-2014). [6]
Od roku 1995, paralelně s abstraktními obrazy krajin, Jakuschewa vytváří početný cyklus konceptuálních písmových a kolážovaných obrazů, které využívají obsahové i vizuální vlastnosti písma a textu (Milostné dopisy / Vzpomínky, 1995-1999). Zvětšené fragmenty dopisů, fixované na plátno metodou koláže, utvářejí strukturu, jejíž výtvarné kvality určuje kaligraficky cítěný rukopis, frázování uvnitř slova, rytmus řazení útržků, střídání odlišné velikosti písma a celkové horizontální členění. Pohledem zblízka může divák odkrývat význam slov, vnímat jejich tvar i sdělení, z odstupu se může nechat unést čistě estetickým poselstvím již nečitelné struktury, aniž by tím byl oslaben výchozí koncept.[5] Některá slova a věty se na obrazech záměrně opakují, zvětšují se a mizí, zpřítomňují vzpomínky i čas a stávají se intimní výpovědí o hlubokém mezilidském vztahu.[6] Tématem souboru obrazů Dopisy pro Lou je korespondence básníka Rainera Marii Rilkeho s ruskou spisovatelkou Lou Andreas-Salomé. Podobně jako v předchozím cyklu zde kombinuje zvětšené útržky rukopisu s jinými typy písma.
Od roku 2000 se zabývá také třírozměrnými objekty. Spolu s Janem Koblasou se podílela na výzdobě interiéru kaple sv. Václava v Bílce a pro Cestu přátelství navrhla objekt Hommage à Rainer Maria Rilke (2002). Od roku 2008 se věnuje dotváření Koblasových soch andělů, které pokrývá útržky „milostných dopisů“ (Anděl lásky, 2008-2017). Formálně lze tyto sochy, ze kterých sestavuje prostorové instalace, přiřadit k jejím skripturálním malbám.
Některá společná díla byla představena na retrospektivní výstavě Jana Koblasy, konané v Jízdárně Pražského hradu v roce 2012. [6] Její obrazy a Andělé byli součástí instalace na výstavě Skrytá Poselství v odsvěceném barokním kostele Zvěstování Panně Marii Octavia Broggia v Litoměřicích 2016. Pro tento prostor vytvořila také návrh abstraktní barevné vitráže.
Díla ve veřejném prostoru
- 1996 Skříň Hillebrandových varhan v kostele Sv. Vicelína v Norderstedtu (spolupráce s Janem Koblasou), Německo
- 2000 Hommage à R. M. Rilke (v. 250 cm, Anröchtský dolomit), Cesta přátelství, Bílka, Česko
- 2001 Sgrafita textu „Otče náš“ a „deseti přikázání“ v Kapli Sv. Václava v Bílce pod Milešovkou (spolupráce s Janem Koblasou)
- 2013 Prorok Isaiáš (v. 250 cm, Anröchtský Dolomit), Kaerchau, Německo (spolupráce s Janem Koblasou)
- 2015 Rajští ptáci / Pátý den stvoření (v. 300 cm, Anröchtský dolomit), Hamburk-Blankenese, Německo (spolupráce s Janem Koblasou)
- 2016 Rajská zahrada, vitráž okna (akrylová fólie, v. 511 cm), Jezuitský kostel Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích
Výstavy (výběr)
Autorské
- 1989 Sonia Jakuschewa, Galerie Na Kašírce, Moskva
- 1996 Sonia Jakuschewa: Malovaná okna, Gnadenkirche Hamburg
- 1998 Sonia Jakuschewa: Milostné dopisy, Galerie Christoph Dürr, Mnichov, „die galerie“, Christoph Dürr, Berlín
- 2016 Sonia Jakuschewa: krajiny - dopisy - sny / díla z posledních dvaceti let, Galerie Christoph Dürr, Mnichov[7]
S Janem Koblasou
- 1995 Galerie Groll, Naarden, Holandsko
- 2009 Znamení lásky (Hommage a R. M. Rilke): Sonia Jakuschewa, Jan Koblasa, St. Jacobi, Hamburg
- 2010 Sonia Jakuschewa/Jan Koblasa: Rajská zahrada, Evangelische Gemeindeakademie Hamburk-Blankenese
- 2014 Sonia Jakuschewa/Jan Koblasa: Rozhovory, „Topičův klub“ Topičova salonu v Praze[8]
- 2015 Sonia Jakuschewa/Jan Koblasa: Rozhovory, Galerie Václava Chada ve Zlíně
- 2015 Sonia Jakuschewa/Jan Koblasa: Barva – Tvar – Písmo, Galerie města Pardubic[9][10]
- 2016 Sonia Jakuschewa/Jan Koblasa: Skrytá poselství, Severočeská galerie výtvarného umění v Litomeřicích[11]
Skupinové
- 1991 Hommage à Malevitsch, Tretjakovská Galerie, Moskva
- 1992 Sonia Jakuschewa, Ursula Goldau, Výstavni síň Taganskaja, Moskva
- 1992 KKKK (Olga Akulina, Nina Kotel, Sonia Jakuschewa, Vladimir Salnikov), Centrální dům umění, Moskva
- 1992 Moskevský byt, Galerie A-3, Moskva
- 1992 Le Printemps de Moscow (Vladimir Bashlykov, Marina Tukačeva a další), Galerie b. Kawelan, Brusel, Belgie
- 1994 3. Internationale Grafik-Triennale, Chamalieres, Francie
- 1994 Help me to paint, Santiago de Chile
- 1995 Das Maß/Hamburger Format, Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg
- 1997 Forum Book Art, Museum der Arbeit, Hamburg, Marstall, Ahrensburg
- 1997 V povědomí - Souvislosti, Dary Bochumskému Muzeu, (…daleko od Moskvy… / Obraz – Prostor – Zvuk, spolupráce s komponistou Wittwulfem Y Malikem), Museum Bochum
- 1997-1998 Projekt Rotes Golgorjak (Ursula Goldau, Eugenia Gortchakova, Sonia Jakuschewa), Elbeforum, Brunsbüttel – Schloss, Agathenburg b. Stade – Städtische Galerie im Buntentor, Bremen a další
- 1998 Forum Book Art, Museum der Arbeit, Hamburg
- 1998 Bartkowiak Edition und Galerie, Marstall, Ahrensburg
- od roku 1999 každoroční účast na mezinárodní výstavě Nord Art, KiK (Umění v Carlshütte) GmbH, Büdelsdorf b.Rendsburg Nord Art: Sonia Jakuschewa
- 2000 Scripturale, Kunsthaus Hamburg
- 2000 Literarní Praha, Museum Rade am Schloss Reinbek
- 2001 Short Storys auf der Heide, Einstellungsraum Elke Suhr, Hamburg (spolu s Claudia Hoffmann, Llaura Sünner und Elke Suhr)
- 2002 wegZiehen: der weibliche Blick auf Migration in Kunst und Wissenschaft, Speicherstadt, Hamburg (organizátor: Frauenmuseum Bonn)
- 2004 Hommage à Leoš Janáček, (105 umělců ze 17 zemí), Dům umění Brno
- 2005 Metamorfozy ženského těla, Galerie Christoph Dürr, Mnichov
- 2006 16. Kunstmesse, Frauenmuseum Bonn
- 2006 Severoněmecké umění, Künstlerwerkgemeinschaft Kaiserslautern
- 2007 Koblasova škola, Ahlmann-Gelände (Büdelsdorf/Rendsburg)
- 2014 Umělecké páry, Galerie der-blick-auf-die-kunst, Stexwig
- 2014 Umění krajny, Galerie der-blick-auf-die-kunst, Stexwig
- 2015 14 Jahre KunstHaus am Schüberg, Dům umění Ammersbek
- 2016 Setkání umění s biblí, St. Katharinen Hamburg
- 2017 Wintereise, Evangelische Gemeinde-Akademie Blankenese, Hamburg
Reference
- ↑ ГАЛЕРЕЯ „НА КАШИРКЕ“
- ↑ BBK Hamburg: Sonia Jakuschewa
- ↑ Rudolf Arnheim, Art and Visual Perception: A Psychology of the Creative Eye, 1954, new edition University of California Press 2004, ISBN 978-0520243835
- ↑ Galerie Christoph Dürr: SONIA JAKUSCHEWA. www.muenchner-galerien.de [online]. [cit. 2017-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-06.
- ↑ a b Ilona Víchová: Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa, Rozhovory
- ↑ a b c Nešlehová Mahulena: Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa - Rozhovory, Ateliér. Roč. 28, č. 2 (2015), s. 1
- ↑ Galerie Christoph Dürr, Sonia Jakuschewa Arbeiten aus den letzten Jahrzehnten
- ↑ Fotoreportáž z výstavy
- ↑ Galerie Václava Chada: Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa, Rozhovory
- ↑ Jan Koblasa, Sonia Jakuschewa, Galerie města Pardubic
- ↑ Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích: JAN KOBLASA A SONIA JAKUSCHEWA – SKRYTÁ POSELSTVÍ. www.galerie-ltm.cz [online]. [cit. 2017-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-06.
Literatura
Publikace
- Jan Koblasa, Konec exilu/cizinec mezi svými, Ztichlá klika, Praha 2013, ISBN 978-80-904641-6-2
Katalogy
- Collection’89, Moscow Palette, text Eugenia Gortchakova, The House of Soviet culture and science in Helsinki, Moscow 1989
- KKKK: Olga Akulina, Hina Kotel, Elena Muchanova, Vladimir Salnikov, Sonia Jakuschewa, Zentrales Künstlerhaus Moskau, Moskau 1992
- Sonia Jakuschewa, Ursula Goldau, text Michail Bode, Goethe-Institut in Moskau (1992), Galerie in Fronhof, Leutesdorf, Künstlerhaus Selk 1993
- In meines Vaters Haus sind viele Wohnungen. 20 Jahre Michaeliskapelle Schleswig 1974-1994, text Ursula Goldau a kol., kat. kol. 40 s., Michaeliskapelle Schleswig 1994
- Das Mass — Ziegelsteine, Hans Braumüller, Sonia Jakuschewa, Jan Koblasa, Tove M. Traavik a další, text Ursula Meyer-Rogge, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg, Neumüster 1994
- Dialog 2. KünstlerInnen und Künstler aus 13 Ländern, text Helmut Ehlers, Joachim Buttler, BBK Hamburg e. V., Hamburg 1995
- Rotes Golgorjak: Sonia Jakuschewa, Ursula Goldau, Eugenia Gortchakova; Malerei, Installationen, Objekte, Katalog für die Ausstellungen „Rotes Golgorjak“, Galerie im Fronhof Leutesdorf (20.7. – 31.8.1997), Städtische Galerie im Buntentor Bremen (September 1998) , Isensee 1997, ISBN 9783895984440
- Im Bewußstsein der Zusammenhänge, Schenkungen an das Museum Bochum, text Peter Spielmann, Bochum 1998
- Sonia Jakuschewa, text Dr. Dietrich Mahlow, „die galerie“, Christoph Dürr, Berlin – Galerie Christoph Dürr, München, Christoph Dürr Verlag München 1998 ISBN 3-923635-38-9
- seit 1999, Nord Art, KiC (Kunst in der Carshütte) GmbH, Büdelsdorf/Rendsburg
- Schenkungen, text Hans Günter Golinski, Petr Spielmann, Jürgen Weichardt, kat. kol. 56 s., Museum Bochum 2000
- Scripturale, text Dörte Zbikowski, Kunsthaus Hamburg, BBK Hamburg e. V., Hamburg 2000
- Hommage a Carlfriedrich Claus, Kunst-Keller Annaberg e.V., Annaberg 2000
- Frauen-Bilder, Städtische Galerie Wollhalle Güstrow 2001, Rostock 2001
- Freundschaftsweg / Cesta přátelství, text Jan Koblasa, Petr Spielmann, kat. 48 s., Altenburg 2002
- Paper Art in Stormarn 2002. 53 internationale KünstlerInnen, Museum Rade und Schloss Renbeck – Kulturzrntrum Marstall Ahrensburg u.a., Hamburg 2002, ISBN 3-88920-042-7
- Pocta Leoši Janáčkovi / Hommage à Leoš Janáček (105 umělců ze 17 zemí), Jul de Roover a kol., kat. kol. 239 s., Ars Publica, Dům umění města Brna 2004, ISBN 80-7009-137-1
- Kaple Svatého Václava a Cesta přátelství v Bílce pod Milešovkou / Kapelle des Heiligen Wenzel und Freundschaftsweg in Bílka, text Miroslava Hlaváčková, Jiří Šulc, kat. 8 s., Občanské sdružení Bílky pod Milešovkou 2006
- Sonia Jakuschewa, Malerei – Objekt – Grafik, texty Jan Koblasa, Dietrich Mahlow, Reinhard K. Petrick, Thomas Sello, kat. 21 s., Hamburg 2010
- Jan Koblasa, Sonia Jakuschewa: Rozhovory / Dialogs, text Ilona Czakó Víchová, kat. 6 s., Topičův salon, Praha 2014
- Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa: Rozhovory, text Ilona Víchová, kat. 8 s., Zlínský zámek, o.p.s., Zlín 2015
- Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa – Skrytá poselství, text Mahulena Nešlehová. A5, kat.16 s., Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, 2016
- GEDOK 9.0 / Künstlerinnen der GEDOK Hamburg, text Dr. Carsten Brosda, Dr. Sabine Schulze a další, Hamburg 2017
- Wintereise/Der Liederzyklus, gesehen von 28 KünstlerInnen, text Thomas Sello, Ev. Gemeinde-Akademie Blankenese, Hamburg 2017
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Jan Koblasa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, foto Jan Koblasa
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Počátek podzimu, 1993, olej, plátno, 35 x 50 cm, foto Dirk Eisermann
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Dopisy pro Lou IIc, 2005-2007 (Hommage a Rainer Maria Rilke), 130 x 130 cm, foto Bernd Perlbach
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Temná zpráva I, 2015
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Milostné dopisy -Vzpomínky, Instalace Werkhof, Kiel, 2008 (2) , foto Helmut Kunde
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Červená Krajina (I), 2001
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Dopisy pro Lou (2005-2007), Andělé (2015-2016), barokní kostel Zvěstování Panně Marii Octavia Broggia v Litoměřicích
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Rajská zahrada Okno (vitráž), 2016
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Milostné dopisy-Tvé oči I, 2005, akryl a koláž na plátně, 50 x 50 cm, foto Dirk Eisermann
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Ruská krajina, 1992, akryl, olej a koláž na plátně, 140 x 200 cm, foto Dirk Eisermann
Autor: Sonia Jakuschewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Sonia Jakuschewa, Bez názvu I, II, 2007, olej a akryl na plátně, 96 x 85 cm, foto Dirk Eisermann