Doprava v Moskvě

Mezinárodní letiště Domodědovo

Moskva má jako hlavní a největší město Ruska i jako jedno z největších měst světa rozsáhlý dopravní systém. Kříží se zde mnoho železničních, silničních, vodních i leteckých tras.

Silniční doprava

V Moskvě je provozována i osobní lodní doprava

Silniční doprava v Moskvě narostla hlavně v 90. letech 20. století. Přesto již v druhé polovině 20. století byly nové čtvrti (převážně sídliště na okraji města) připraveny na nápor automobilismu. Urbanistický plán města zohlednil mnoho dopravních toků; radiální třídy dlouhé několik kilometrů spojující centrum města s jeho okrajem doplňují silniční okruhy (například Sadovoje kolco, MKAD). I přesto musely být některé komunikace na konci minulého století rozšířeny, jedná se hlavně o nejvzdálenější městský okruh. Do budoucna se plánuje vybudování dalšího okruhu (CKAD), umístěného již ryze v Moskevské oblasti o délce 442 km.

V současnosti je Moskva napojena na rozsáhlý systém silnic a dálnic (okružní MKAD, M2 přes Tulu do Voroněže, M7 do Nižního Novgorodu, M8 do Jaroslavli, M9 do Rževu); radiální pojetí hlavních komunikací vybíhajících z centra Moskvy pokračuje dále do moskevské oblasti a zbytku země.

Železniční doprava

Související informace naleznete také v článku Železniční doprava v moskevské aglomeraci.

Moskva je významným uzlem železniční dopravy v Rusku, vede sem mnoho spojů z celé země. Ty jsou ukončeny na mnohých velkých nádražích v centru města. Z nádraží Běloruskaja vyjíždí několik párů vlaků do Evropy, a to do Varšavy, Berlína, Paříže, Prahy, Vídně, Budapešti, Bělehradu, Milána nebo sezónně do přímořských letovisek v Jižní Francii, Severní Itálii, Chorvatsku, Černé Hory nebo Bulharska, ale i do Alpských středisek v Rakousku (Salcburk nebo Innsbruck). Také existují také kolem celé metropole dva železniční okruhy (malý s délkou 45 km a velký s 550 km tratí).

Lodní doprava

Letecká doprava

Moskva má celkem pět mezinárodních letišť (tři větší – Domodědovo, Šeremetěvo a Vnukovo spolu s dvěma menšími – Bykovem a Ostafijevem), z nichž první dvě uvedené mají největší podíl na celkovém počtu odbavených cestujících (15 a 12 milionů osob u každého). Do budoucna se počítá právě s rozšířením Domoděvovského letiště.

Městská doprava

Metro v Moskvě

Moskva má největší a nejkomplexnější systém MHD na světě[zdroj?]; tvoří jej metro, tramvajová, trolejbusová, autobusová síť, též cestujícím slouží i jedna dráha monorailu. Počty přepravovaných cestujících za rok zde jdou do desítek milionů.

Metro

Související informace naleznete také v článku Metro v Moskvě.

Metro tvoří páteř moskevské městské dopravy. Má šestnáct linek (z toho jedna linka tzv. lehkého metra) a denně přepraví kolem devíti milionů cestujících. Jeho historie začíná již v 30. letech 20. století; od této doby jeho význam vzrůstal a do jisté míry zastínil i jiné druhy dopravy (například tramvaje).

Tramvajová doprava

KTM-23 v Moskvě
Související informace naleznete také v článku Tramvajová doprava v Moskvě.

Tramvaje doplňují metro na mnohých místech, jejich síť zaujímá hlavně oblasti severozápadu a celého východu města. Současný systém je však nesrovnatelně menší než býval dříve; v 60. a 70. letech se mnohé trati zrušily pod vlivem rozvoje autobusové dopravy a metra. Moskva má vlastní tramvajový provoz již od roku 1899.

Vozový park v roce 2014 sestával z českých tramvají Tatra T3 (okolo 200 vozů), ruských KTM-8, KTM-19 a KTM-23 (okolo 600 vozů), ruských LM-99 a LM-2008 (okolo 80 vozů) a polských Pesa Twist (okolo 60 vozů).

Trolejbusová doprava

Moskevský trolejbus
Související informace naleznete také v článku Trolejbusová doprava v Moskvě.

Moskevská trolejbusová síť je největší na světě; jejich historie začíná – stejně jako u metra – v třicátých letech 20. století. První trať se objevila na Sadovém kolcu, později se trolejbusy rozšiřovaly někdy i na úkor tramvají do zbytku metropole. V roce 2020 však byly trolejbusy zrušeny a nahradily je autobusy a elektrobusy.[1]

Autobusová doprava

Související informace naleznete také v článku Městská autobusová doprava v Moskvě.

Autobusová síť doplňuje předchozí tři, zajištěna je díky ní doprava tam, kde nejsou ani koleje, ani troleje. První autobus v Moskvě vyjel do ulic 8. srpna 1924.

Nekonvenční dráhy

Monorail v Moskvě
Související informace naleznete také v článku Monorail v Moskvě.

Jednou zatím existující nekonvenční drahou v Moskvě je monorail, který funguje v severní části města a zajišťuje spojení mezi šestou a devátou linkou metra v oblasti nedaleko výstaviště VDNCh. Zprovozněn byl na začátku 21. století. V současné době existují plány na výstavbu dalších podobných linek v jiných částech metropole.

Odkazy

Reference

  1. HÁJEK, Adam. Konec jedné éry. Moskva po 87 letech ukončila provoz trolejbusů. iDNES.cz [online]. 2020-08-29 [cit. 2023-10-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Moscow Akademika Koroleva street monorail 2011.JPG
Autor: Alexey Vikhrov, Licence: CC BY-SA 3.0
Russia, Moscow, Akademika koroleva street, Ostankino, Moscow Monorail, TV center, Россия, Москва, улица Академика Королева, Московская монорельсовая транспортная система, Останкино, телецентр
Moscow trolleybus 7100.jpg
Autor: Артём Светлов, Licence: CC BY-SA 2.5
Moscow, trolleybus Trolza-5265 "Megapolis". Trolleybus depot №7.
Baikal Belinskiy.jpg
Autor: Aleksey Yablonskiy, Licence: CC BY-SA 3.0
"BELINSKIY" in Moscow (2004). Project 646, type Baikal
Tram 35 in Moscow, Russia.jpg
Autor: Lesless, Licence: CC BY-SA 3.0
Tram No. 35 (type 71-623, aka KTM-23) in Moscow, Russia (Bolshaya Tulskaya street, near ZIL railroad station

This photo was created by Lesless. It is not in the public domain, and use of this file outside of the licensing terms is a copyright violation. If you would like to use this image outside of the Wikimedia projects, you may do so, only if I am properly credited, either by linking the photograph to this page, or with an easily visible credit placed near the photo in each instance in which it is used. Please credit authorship as follows:  © Lesless / Wikimedia Commons. Please maintain the original file name in all uses. You can see a gallery of some of my other photos here.

Metro wagon 81-720.jpg
Autor: Иван Гриценко, Licence: CC BY 3.0
Вагон 81-720 на станции метро Дубровка