Kezenoj-Am

Kezenoj-Am Къоьзана Іам, Эйзен lам
Celkový pohled na jezero Kezenoj-Am
Celkový pohled na jezero Kezenoj-Am
Poloha
SvětadílEvropa nebo Asie[p 1]
StátyRuskoRusko Rusko (ČečenskoČečensko Čečensko a DagestánDagestán Dagestán)
OkresČeberlojevský okres v Čečensku a Botlichský okres v Dagestánu
Kezenoj-Am (Čečensko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha2,4 km²
Délka2,7 km
Šířka0,735 km
Max. hloubka72 m
Ostatní
Typjezero
Nadm. výška1854 m n. m.
Přítok vodyříčky Charsum a Kaucha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kezenoj-Am, Kezenam, Kezenojam (čečensky Къоьзана Іам, Эйзен lам, ГолубоеБольшое Форельное, rusky Кезенойам, Эйзенам) je největší a nejhlubší vysokohorské jezero v oblasti severního Kavkazu. Nachází se na hranicích Čečenské republiky a Republiky Dagestán Ruské federace. Jezero v zimě zamrzá a v létě má teplotu kolem 5 °C v hloubce pod 20 m. Nad touto hloubkou se teplota pohybuje od 5 do 18 °C. Celoročně je silně prosyceno kyslíkem ale poměrně chudé na plankton. Rozkládá se v nadmořské výšce 1854 m n. m.

V jezeře endemický druh pstruha, Salmo ezenami. Tento druh byl jediným žijícím druhem ryb v jezeře, než došlo k vysazení kaprovitých druhů Gobio holurus a Squalius cephalus. Dnes je endemický pstruh ohrožen vyhynutím.

Geografie

Jezero Kezenoj-Am se nachází na svazích Andijského hřebene, který je 60 km dlouhým severovýchodním výběžkem masívu Velkého Kavkazu a tvoří rozvodí mezi povodím řek Sunžy a Andijské Kojsu. Jezero o rozloze 2,4 km² vzniklo v důsledku sesuvu, který přehradil údolí pod soutokem dvou malých říček Charsumu a Kauchy. Příčinou sesuvu svahu hory Kašker-Lam bylo pravděpodobně zemětřesení.

Popis

Přírodní hráz, která se nachází na západním břehu jezera, dosahuje výšky 100 metrů. Délka jezera ve směru z východu na západ je 2,7 km, maximální šíře 735 m, největší hloubka je 72 m. Kromě říček Kauchy a Charsumu do jezera přitéká voda z dalších místních potůčků a pramenů. Jezero nemá povrchový odtok. Účastníci expedice "Загадка Кавказа – высокогорное озеро Казеной-Ам", kterou v roce 2011 organizovali členové sekcí Ruské geografické společnosti z Čečenska, Tatarstánu a Dagestánu, vyslovili předpoklad, že v prostoru odtoku se ve vápencovém masívu nacházejí velké podzemní prostory, skrze něž voda z jezera vytéká a později v jiném místě vyvěrá na povrch.[1]

Svítání u jezera Kezenoj-Am

Teplota vody

Voda v jezeře je velmi chladná, v letních měsících dosahuje u hladiny maximálně 17–18 °C, zatímco ve spodních vrstvách se teplota udržuje pouze ve výši 7–8 °C. V zimním období jezero zamrzá, přičemž síla ledu v některých letech dosáhla až 70–80 cm.

Ezenamský pstruh

Voda v jezeře je naprosto čirá a průhledná. Žijí v ní dva druhy pstruhů, přičemž jeden z nich – pstruh ezenamský[2] (Salmo trutta ezenami) je kriticky ohroženým endemickým druhem, zapsaným v Červené knize, který se do roku 1963 vyskytoval pouze v tomto jezeře.[3] Největší exemplář tohoto druhu, který zde byl uloven, byl dlouhý 113 cm, vážil 17 kg a jeho stáří bylo odhadováno na 12 let. Na počátku 70. let 20. století byl však do jezera vysazen jelec tloušť, který začal postupně (i předtím nepříliš početnou) populaci pstruha likvidovat. V roce 1963 byl ezenamský pstruh uměle vysazen v dagestánském jezeře Močoch, které v uvedeném roce vzniklo v důsledku sesuvu.

Sportovní a rekreační aktivity

Jezero Kezenoj-Am je rovněž místem sportovních a rekreačních aktivit. V 70. a 80. letech zde byla tréninková základna veslařského družstva sovětských olympioniků. Během bojů v období první a druhé čečenské války byla však tato základna zcela zničena. V dubnu roku 2015 byl na břehu jezera Kezenoj-Am otevřen nový sportovně-rekreační komplex. Z federálních zdrojů byla na vybudování infrastruktury tohoto komplexu vyčleněna částka 72 miliónů rublů, dalších 938 miliónů bylo investováno podnikatelskými subjekty.[4] Představitelé veslařské federace Ruska poté vyjádřili svůj záměr obnovit činnost zdejší tréninkové základny pro přípravu veslařů na letní olympijské hry v Tokiu v roce 2020.[5]

Odkazy

Poznámky

  1. Názory na vedení hranice mezi Evropou a Asií se různí. Jezero tak může být považováno za součást Evropy nebo Asie. Více informací v článku Evropa.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kesenoiam na německé Wikipedii.

  1. Региональное отделение Русского географического общества в Чеченской Республике. ОБ ОТДЕЛЕНИИ [online]. [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. 
  2. BioLib.cz – Salmo ezenami (pstruh ezenamský) [online]. BioLib.cz. Dostupné online. 
  3. Озеро Кезенойам [online]. [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. (rusky) 
  4. В Чечне открылся туристский кластер "Кезеной-Ам" [online]. Groznyj: Interfax - Tourism, 2015-04-19 [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. (rusky) 
  5. Федерация гребного спорта России планирует готовить олимпийскую сборную на базе «Кезеной-Ам» [online]. Informační agentura Groznyj Inform, 2015-06-18 [cit. 2016-05-29]. Dostupné online. (rusky) 

Literatura

  • MAURICE KOTTELAT, JÖRG FREYHOF. Handbook of European Freshwater Fishes. Berlin: [s.n.], 2007. 428 s. ISBN 978-2-8399-0298-4. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Russia Chechen Republic location map 2019.svg
Autor: Takhirgeran Umar, Licence: CC BY-SA 4.0
Позиционная карта Чеченской Республики
Рассвет на озере Кезенойам.jpg
Autor: Smohmad1991, Licence: CC BY-SA 4.0
Озеро Кезеной-Ам (Эйзенам), Веденский район
Flag of Dagestan.svg
Flag of Dagestan
Кезенойам. Вид с запада 3.jpg
Autor: MOVSAR446, Licence: CC BY-SA 4.0
Озеро Кезеной-Ам (Эйзенам), Веденский район
Flag of the Chechen Republic.svg
Flag of the Chechen Republic